Photo representing the subject of the blog
Dr0p Team – uczniowie z Bednarskiej Szkoły Realnej zdobywają przestrzeń kosmiczną!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Źródło: Instagram - drop_cansat

Dr0p Team – uczniowie z Bednarskiej Szkoły Realnej zdobywają przestrzeń kosmiczną!

Czy można zmieścić naukę, pasję i ducha innowacji w puszce po napoju? Uczniowie z Bednarskiej Szkoły Realnej w Warszawie udowodnili, że tak! Zespół Dr0p Team zdobył tytuł zwycięzcy polskiej edycji konkursu CanSat 2022/2023 organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Centrum Nauki Kopernik. Teraz młodzi naukowcy przygotowują się do reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej.

CanSat - szansa na naukę i rozwój

 

CanSat to międzynarodowy konkurs adresowany do młodzieży, którego celem jest stworzenie przez uczestników symulatora sondy kosmicznej o wielkości puszki po napoju. Uczniowie i uczennice mają za zadanie umieścić w swoim CanSacie systemy takie jak zasilanie, moduł komunikacji czy komputer pokładowy, a następnie przeprowadzić za pomocą swojego urządzenia badania naukowe. CanSat to doskonała okazja dla młodych ludzi, by zdobyć doświadczenie w pracy nad autorskim projektem naukowym i inżynierskim.

 

Sukces na Pustyni Błędowskiej

 

Na Pustyni Błędowskiej odbyły się prezentacje 6 najlepszych projektów CanSat, wśród których znalazł się zespół Dr0p Team z Bednarskiej Szkoły Realnej w Warszawie. Składają się na niego czterej uczniowie drugiej klasy liceum. Podczas całodziennej prezentacji swojego projektu przed komisją, młodzi naukowcy wykazali się zarówno wiedzą techniczną, jak i umiejętnościami prezentacji oraz pracy zespołowej. Wszystkie raporty i prezentacje były przygotowane w języku angielskim.

Zespół Dr0p CanSat pracujący nad satelitą / Instagram - drop_cansat

Misja CanSat Dr0p Team

 

Głównym celem misji Dr0p Team było zbudowanie i zrzucenie z wysokości ponad 2 kilometrów mini-satelity wielkości puszki po napoju. Podczas spadania oraz po wylądowaniu, CanSat musiał wykonać dwie wcześniej określone misje, pozostając przez cały czas w kontakcie ze stacją naziemną. Misją podstawową było mierzenie ciśnienia, temperatury oraz wilgotności. Uzyskane dane miały posłużyć do stworzenia modelu 3D trajektorii lotu, obliczenia szybkości opadania oraz porównania danych z akcelerometru z wysokością i pozycją GPS. Dodatkowo, uczniowie planowali stworzyć krótkoterminową prognozę pogody, o ile warunki na to pozwolą.

 

Celem dodatkowej misji było wylądowanie w wyznaczonym miejscu z dokładnością do 10 metrów. Dr0p Team wybrał tę misję, ponieważ stanowi ona interesujące wyzwanie zarówno od strony mechanicznej, jak i programistycznej. Zdjęcia z kamery pomogą w zidentyfikowaniu interesujących miejsc podczas lądowania.

 

Praktyczne zastosowania sondy

 

Wynalazek młodych naukowców może zostać wykorzystany w różnych celach. Wykonana przez nich sonda ma potencjał, by służyć jako:

  • dron na obcej planecie, który mógłby zbierać dane, analizować i dokumentować warunki zewnętrzne,
  • system odzysku rakiet modelarskich, umożliwiający bezpieczne i kontrolowane lądowanie,
  • tani i precyzyjny sposób dostarczenia paczek humanitarnych w trudno dostępne miejsca.

Mała satelita CanSat, zespołu Dr0p Team, wielkości puszki po napoju z widoczną elektroniką / Instagram - drop_cansat

Wpływ konkursu na rozwój uczniów

 

Udział w konkursie CanSat pozwolił uczestnikom zdobyć cenną wiedzę z przedmiotów STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, matematyka) oraz rozwijać takie kompetencje miękkie, jak praca grupowa, umiejętność komunikacji i prezentacji. Ponadto, uczniowie zdobywają doświadczenie w przyuczaniu się do zawodów branży kosmicznej oraz uczą się poprzez doświadczanie.

 

Po zwycięstwie w polskiej edycji konkursu CanSat, zespół Dr0p Team będzie reprezentował Polskę na europejskim etapie zawodów organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. Jednocześnie uczniowie z Bednarskiej Szkoły Realnej będą propagować konkurs wśród swoich rówieśników oraz dzieci młodszych, zachęcając ich do aktywnego uczestnictwa w kolejnych edycjach.

 

Na zakończenie, warto wspomnieć o sposobie, w jaki każdy z nas może wesprzeć młodych naukowców z Dr0p Team. Zespół założył zbiórkę na portalu pomagam.pl, gdzie zbierają fundusze na zakup części do budowy kolejnej sondy oraz stacji naziemnej. Każda wpłata, nawet najmniejsza, ma dla nich ogromne znaczenie, ponieważ zbliża ich do realizacji swoich marzeń o zdobyciu kolejnych sukcesów w badaniach kosmicznych.


Jeśli jesteś zainteresowany wsparciem młodych talentów, którzy zdobywają przestrzeń kosmiczną, odwiedź stronę zbiórki: Dr0p CanSat - Pomagam.pl

 

Sukces Dr0p Team na polskiej edycji konkursu CanSat pokazuje, jak ważne jest wsparcie młodych talentów i dawanie im możliwości zdobywania praktycznych umiejętności już na etapie edukacji szkolnej. Młodzi naukowcy z Bednarskiej Szkoły Realnej udowodnili, że z determinacją, pasją i nieustanną ciekawością można osiągnąć niezwykłe rzeczy. Teraz pozostaje im kolejne wyzwanie – reprezentacja Polski na międzynarodowym etapie konkursu CanSat. Życzymy im powodzenia i kolejnych sukcesów na tej niezwykłej naukowej drodze!

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor:  Michał Wiktorowicz