Photo representing the subject of the blog
Polska cyberarmia jest szóstą potęgą na świecie
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Polska cyberarmia jest szóstą potęgą na świecie

Takie rozmowy w polskim internecie to prawdziwa rzadkość. Staraliśmy się o nią przez długie, długie miesiące... i w końcu się udało. Generał Karol Molenda zdecydował się ujawnić nieco szczegółów dotyczących pracy polskiej cyberarmii. Mimo niewielkiego stażu, w tym zakresie Wojsko Polskie ma prawdziwe powody do wielkiej dumy.

Generał dywizji Karol Molenda, stojący na czele Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, stał się postacią kluczową w kształtowaniu polskiej cyberarmii. Jego rozmowa z Maciejem Kaweckim na kanale "This is IT" ujawniła wiele aspektów dotyczących pracy i rozwoju tej nowoczesnej jednostki wojskowej. Gen. Molenda odegrał kluczową rolę w przekształceniu polskich sił cyfrowych w jedną z czołowych cyberarmii na świecie, zdobywając szóste miejsce w globalnym rankingu Cyber Defence Index 2023 przygotowanym przez MIT. Polska cyberarmia, dzięki swoim osiągnięciom, przewyższyła takie mocarstwa jak Francja, Chiny, Niemcy i Wielka Brytania.

Mimo że gen. Molenda jest często uważany za główną postać za tym sukcesem, podkreśla on znaczenie pracy zespołowej. Setki specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa pracują nieustannie, 24 godziny na dobę, aby zapewnić Polsce najwyższy poziom ochrony w cyberprzestrzeni. Wysoki standard bezpieczeństwa, który udało się osiągnąć, jest dowodem na to, że polski system obronny jest odporny na zagrożenia, a ewentualne próby ataków były skutecznie neutralizowane.

 

W uznaniu jego wkładu w rozwój cyberbezpieczeństwa, dowódca US Cyber Command wyznaczył gen. Molendę na przewodniczącego US Commanders Forum. To wydarzenie podkreśla znaczenie Polski w globalnej społeczności cyberbezpieczeństwa i jest dowodem na to, że kierunek, którym podąża polska cyberarmia, jest właściwy.

 

Opisując codzienne działania polskiej cyberarmii, zaznaczył, że Polska praktycznie każdego dnia jest w tym obszarze atakowana. Wyjaśniając swoje słowa, powiedział:

Każdego dnia nasze systemy są poddawane próbom ataku. Oczywiście najczęściej jest wykorzystywany człowiek jako najsłabsze ogniwo. Ataki mają na celu wykorzystanie socjotechniki do przeprowadzenia operacji, przekonania użytkowników żeby kliknęli na coś. (...) To spear phishing ukierunkowany na konkretne osoby.
Na kanale This is IT mieliśmy okazję porozmawiać z gen. Molendą na ten temat, zapytaliśmy go także o... poziom zarobków cyber-żołnierzy służących pod polską flagą. Spory kawałek rozmowy poświęcono także kwestii podejmowanych działań w zakresie zabezpieczania polskich systemów oraz... możliwości ofensywnych naszego cyberwojska.

Całej rozmowy z gen. Karolem Molendą dla This is IT, możecie posłuchać poniżej:

Autor:  Zespół makeway.pl