Photo representing the subject of the blog
Innowacyjna droga, która zbliża Barcelonę do zeroemisyjności!
28-03-2022
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Innowacyjna droga, która zbliża Barcelonę do zeroemisyjności!

Marzenia są po to, by je spełniać!!! Ten chodnik wygląda jak zwykły chodnik. Ale taki nie jest! To dla mnie najpiękniejszy i najbardziej innowacyjny chodnik na świecie! Został wykonamy w całości z ogniw fotowoltaicznych! To jedna ze ścieżek solarnych, które generują piękną, czystą energię! Tak jak inne tu układane, generujące ją pod wpływem nacisku chodzenia! Tak mają być oświetlane WSZYSTKIE parki w Barcelonie!!


Do 2050 r. miasto ma być zero emisyjne. Ta instalacja na której dziś stoję to ponad 50m2 paneli w parku w Glòries w Barcelonie. Będzie generować dla parku 8000 kWh rocznie i wystarczy na jego pełne oświetlenie! 


Twórcą pomysłu i tej instalacji jest firma Platio Solar. Jedna płytka ma wymiary 34x34x6,1 cm i składa się z czterech ogniw. Dodatkowo posiadają one powłokę antyrefleksyjną z azotku krzemu. W celu uzyskania jak największej odporności, elementy płytki przypominają konstrukcję kostki brukowej, a nie panela słonecznego! Można po nich skakać, nie szpecą i są najpiękniejszymi płytkami jakie widziałem! 

System wykorzystuje wysoce odporne szkło antypoślizgowe połączone z modułami fotowoltaicznymi i okablowaniem do zasilania sieci ogólnej. Powierzchnia chodnika zostanie wykorzystana w dwojaki sposób, z zachowaniem funkcji chodnika. Inicjatywa jest odpowiedzią na ogólny cel miasta, jakim jest zmiana modelu energetycznego i pomoc w zmniejszeniu o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. (w porównaniu z 1992 r.) oraz osiągnięcie przez miasto neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r. O absolutnie wielkim pomyśle Barcelony rozpisywał się cały świat. Praca, którą wykonuje w Europie PLATIO Solar, startup założony przez Miklós Illyésa na Węgrzech warta jest największych braw. A jeszcze piękniejsze jest to, że projekt ten w jego zespole rozwijają też Polacy. Współpracuje też z Polskim rynkiem! Takie inicjatywy pięknie zmieniają świat. W taką technologię i jej zastosowanie wierzę.

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.