Photo representing the subject of the blog
Farba przyszłości: jak polska doktorantka zmienia branżę dekoratorską
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Źródło: pg.edu.pl

Farba przyszłości: jak polska doktorantka zmienia branżę dekoratorską

Czy wyobrażasz sobie farbę, która nie tylko ozdobi Twoje ściany, ale także oczyszcza powietrze z toksycznych związków? A co jeśli dodać do niej właściwości bakteriobójcze i magnetyczne? Taka właśnie farba została opracowana przez doktorantkę Izabelę Malinowską wraz z dr hab. inż. Anną Zielińską-Jurek, prof. PG, na Wydziale Chemicznym w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Politechnice Gdańskiej. Nowatorskie rozwiązanie ma potencjał nie tylko do zastosowania w domowych wnętrzach, ale także w przestrzeniach publicznych, takich jak szpitale czy szkoły. Co kryje się za tą innowacyjną technologią?

 

Farba z unikalnymi właściwościami

 

Izabela Malinowska, doktorantka z Politechniki Gdańskiej, opracowała farbę bio-foto-magnetyczną, która charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami biobójczymi i samoczyszczącymi. W przeprowadzonych badaniach wykazała, że jej wynalazek, dzięki barierze biologicznej złożonej ze związków cynku, jest skuteczny w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, czyli takich patogenów jak gronkowiec złocisty i Escherichia coli. Natomiast właściwości samoczyszczące farby są uzyskiwane dzięki obecności dodatku fotokatalitycznego, który w kontakcie z zanieczyszczeniem rozkłada go. Do akrtywacji właściwości samooczyszczające wystarczy sztuczne oświetlenie, ale ochrona biologiczna pozostaje aktywna nawet po jego wyłączeniu. Ponadto, farba może oczyszczać powietrze z lotnych zanieczyszczeń organicznych i tlenków azotu (NOx), które są szkodliwe dla zdrowia i powstają m.in. w wyniku spalania paliw. Ponadto farba bio-foto-magnetyczna opracowana przez Izabelę Malinowską ma także właściwości pozwalające jej pełnić dodatkowo rolę tablicy magnetycznej.

Źródło: pg.edu.pl

Skuteczna ochrona nie tylko w domu

 

Jak podkreśla prof. Anna Zielińska-Jurek na rynku nie ma obecnie produktu, który będzie posiadał te trzy właściwości jednocześnie. Wynalazek może pomóc zwiększyć funkcjonalność powłok, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, takich jak: szpitale, przychodnie zdrowia, szkoły, sale konferencyjne, sale zabaw, restauracje.

 

Opracowana przez młodą badaczkę farba może być używana nie tylko na ścianach, ale również na drewnie, metalu i tworzywach sztucznych, co zwiększa jej zastosowanie. Przykładowo klamki czy przyciski w windzie pokryte farbą uniemożliwią rozprzestrzenianie się wirusów. Co więcej, jest bezpieczna dla środowiska, ponieważ użyty związek biologiczny należy do naturalnie występujących w naturze związków. Dzięki takim innowacjom przestrzenie publiczne mogą być bardziej aseptyczne, co wpłynie na zdrowie i bezpieczeństwo społeczeństwa.

Na Wydziale Chemicznym powstała gotowa farba w różnych odcieniach brązu, która może być stosowana na różnych powierzchniach, w tym na popularnej płycie kartonowo-gipsowej. Co więcej, pierwsze powłoki farby, naniesione w 2018 roku, dotychczas nie zmieniły swoich właściwości. Badaczki zapewniają, że sposób otrzymywania opracowanego kompozytu jest na tyle uniwersalny, że może być dodawany na każdym etapie produkcji farby, nie zmieniając przy tym jej właściwości.

 

Co dalej z bio-foto-magnetyczną farbą?

 

Efektem pracy chemiczek jest cykl trzech zgłoszeń patentowych dotyczących sposobu otrzymywania i zastosowania kompozytów trzyfunkcyjnych bio-foto-magnetycznych do wytwarzania powłok ochronnych i dekoracyjnych o właściwościach biobójczych, magnetycznych i samooczyszczających oraz dwóch zgłoszeń patentowych dotyczących sposobu wytwarzania zewnętrznej warstwy powłokotwórczej o właściwościach samoczyszczących i biobójczych.

Dopełnieniem farby jest opracowana przez Izabelę Malinowską gładź szpachlowa, która w połączeniu z farbą może zapewnić ochronę biologiczną i ochronić budynek przed rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych, a wprowadzenie tych produktów do przestrzeni mieszkalnych i biurowych może znacznie poprawić jakość powietrza oraz zapewnić zdrowe warunki dla domowników i pracowników.

Źródło: pg.edu.pl

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor: Michał Wiktorowicz