Dawid Kopik – jedyny w tym roku Polak z miejscem na Uniwersytecie Yale

Dawid Kopik – jedyny w tym roku Polak z miejscem na Uniwersytecie Yale

Dawid Kopik co oficjalnie potwierdził Yale University jest jedynym Polakiem, który dostał się na Uniwersytet Yale! Dawid ma 17 lat i pochodzi z małej miejscowości Gola pod Lesznem. Na moje pytanie co będzie studiował na Yale odpowiada „pierwszy rok to czas, gdy mogę wybrać to, co będę studiował. Jestem jednak niemal pewny, że chcę postawić sobie wyzwanie studiowania dwóch kierunków: ekonomii i informatyki”.

Dawida poznałem po raz pierwszy w jeden z czerwcowych wieczorów 2022 roku, gdy na Zamku Królewskim odbywała się uroczystość wręczania stypendiów Our Future Foundation szczególnie uzdolnionym przedstawicielom polskiej młodzieży. Przypadła mi wtedy przyjemność wręczenia dwóch stypendiów, a wśród laureatów którym je wręczałem był właśnie Dawid. To jemu dedykowałem zresztą całą swoją laudację. Dawid łączy w swojej osobie naprawdę wiele – na swoim koncie ma sukcesy w takich dziedzinach jak biznes, ekonomia, informatyka, fizyka, czy matematyka. Jest m.in. zwycięzcą konkursu „Pomysł na biznes”, laureatem „Kangura matematycznego”, czy też finalistą największego konkursu o tematyce kosmicznej w Polsce „Cosmic Challenge: Pathfinder”. Swój wolny czas poświęca nie tylko na rozwój mentalny, ale też fizyczny, ponieważ jak sam podkreśla – „sport, niekoniecznie profesjonalny, powinien być nieodłącznym elementem życia każdego człowieka”. Nie dość, że Dawid ma pomysł na siebie, to również na otaczający go świat, ponieważ angażuje się także w lokalne akcje wolontariackie, a od tego roku pragnie zostać mentorem (ds. studiów za granicą), aby sam pomagać młodym ludziom spełniać marzenia.

Zapytałem Dawida, dlaczego akurat wybrał Uniwersytet Yale. Odpowiedział, że od początku stawiał na różnorodność i ta uczelnia oferuje ją w każdym aspekcie studiowania. „Nie wybrałem USA, tylko konkretną uczelnię. Gdyby była ona położona w innym kraju na świecie, też bym tam aplikował. Dzisiaj jestem zresztą niemal pewny, że po studiach wrócę do Polski”. Dawid opowiadając o procesie rekrutacji podkreśla, że był on niezwykle trudny. „Musiałem przygotować sześć esejów - każdy na 500 lub 200 słów. Niektórym może się to wydać łatwe, ale w tak krótkiej formie zawrzeć sens często złożonych wypowiedzi było dla mnie dużym wyzwaniem”. Dawid musiał też pozyskać opinie dyrektora szkoły oraz nauczyciela. „W dużych miastach nauczyciele są przyzwyczajeni do tego, że uczniowie aplikują na studia za granicę. W mojej małej miejscowości tak nie jest. To też było dla mnie wyzwanie”. Eseje wraz z wnioskami aplikacyjnymi i certyfikatami językowymi złożył online. W pewnym momencie przyszła niespodziewana wiadomość – zapraszamy na rozmowę kwalifikacyjną. Rozmowa trwała długo. Jednym z pytań które usłyszał było „gdybyś miał na coś nieograniczony budżet, na co byś go wydał”. Dawid podkreśla, że rozmowa nie miała na celu sprawdzenia wiedzy, ale bardziej formy wypowiedzi i trafności dobieranych słów.

Dawid jest jedynym Polakiem, który w tym roku dostał się na Yale, co oficjalnie potwierdziła mu uczelnia. Jego sylwetkę próbowałem opublikować już dawno, ale prosił mnie o dyskrecję. Chciał zrobić niespodziankę rodzicom – „chciałbym, aby to ode mnie a nie z prasy dowiedzieli się, że się dostałem”. Na moje pytanie co chciałby powiedzieć innym młodym ludziom w Polsce odpowiedział „aby przy wyborze studiów głównie słuchali siebie. Nie emocji. Nie wielu doradców. Siebie, bo to wybór który ma duży wpływ na nasze życie”.

Autor: Maciej Kawecki