Photo representing the subject of the blog
Kamil Wroński ma 14 lat i został najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. Stworzył własną technologię sterowania panelami słonecznymi.
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Kamil Wroński ma 14 lat i został najmłodszym przedsiębiorcą w Polsce. Stworzył własną technologię sterowania panelami słonecznymi.

Kamil Wroński ma 14 lat i będzie najmłodszym przedsiębiorcą w naszym kraju. Kamil jest dziś jednocześnie uczniem III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie oraz studentem Politechniki Lubelskiej. W dniu 5 kwietnia Sąd Rejonowy w Lublinie wyraził zgodę na założenie przez niego technologicznej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która pomoże mu rozwijać pomysł własnego Solar Trackera ustawiającego panele słoneczne czyniąc je bardziej efektywnymi. Gdy z nim rozmawiałem próbując umówić się na wywiad, jego kalendarz okazał się być zajęty bardziej niż mój a jednym z jego najważniejszych działań dziś jest spotykanie się z inwestorami.

 

Kamil Wroński jest najmłodszym „studentem” w naszym kraju. Nie ukrywam, że z radości prawie skakałem, gdy parę tygodni temu poinformował, że mając 14 lat zdał ostatni egzamin z analizy matematycznej i tym samym ukończył kolejny semestr swoich studiów na Politechnice Lubelskiej! Mając siedem lat Kamil już konstruował złożone roboty z klocków Lego. Wtedy jego wychowawczyni bardzo szybko zauważyła, że znacznie przewyższa wiedzą matematyczną wszystkich swoich rówieśników. Dyrekcja szkoły zwróciła się w tej sprawie do kuratorium. Aby mógł w wieku 9 lat uczęszczać na zajęcia uczelni wyższych konieczne było jednak podpisanie porozumienia pomiędzy Politechniką Lubelską, UMCS, Kuratorium Oświaty i Szkołą Kamila. Udało się. Dziś kończy już studia na Politechnice Warszawskiej jednocześnie uczęszczając do liceum.

 

Kamil jako nastolatek absolutnie sam skonstruował napęd do samochodu! Udało mu się zrobić silnik, który działa. Jest w stanie sterować jego prędkością, poborem prądu i mocą. Silnik ma niższą temperaturę pracy niż przeciętne silniki tego typu i spełnia swoją funkcję. Kamil stworzył też Solar Trackera a więc urządzenie, które ustawia panele słoneczne w stronę słońca znacznie zwiększając ich wydajność. Postawił na jeden z najpiękniejszych i najważniejszych obszarów rozwoju technologii jakim jest ekologia i zrównoważony rozwój. Jak sam mówi, jego rozwiązanie jest dużo skuteczniejsze od tego tworzonego przez konkurencję. Kamil obecnie spotyka się z inwestorami, chcąc rozwijać swój projekt. Chcąc pokazać go światu zamarzył o otwarciu Spółki ZOO by działać jako startup. I? Jest niepełnoletni. Zgodę na otwarcie przez niego działalności gospodarczej musiał wyrazić więc Sąd Rejonowy w Lublinie sprawdzając jego zdolność do funkcjonowania jako przedsiębiorca. Nie poddał się. Udało się! 5 kwietnia sąd wyraził zgodę i po uprawomocnieniu się wyroku co nastąpi zaraz Kamil stanie się najmłodszym przedsiębiorcą w naszym kraju!!

Kamil dzisiaj sam robi coś, nad czym w ogromnych koncernach pracują całe zespołu naukowców. A do tego wszystkiego jest niezwykle skromnym młodym człowiekiem. Tworzenie jego silnika oraz innych projektów wiąże się z kosztami. Co więc robi? Prawie codziennie łącząc to z nauką w liceum i na studiach udziela korepetycji z fizyki, matematyki, chemii oraz elektrotechniki. Założył też swoje konto w serwisie Patronite (link poniżej) by gromadzić środki potrzebne do swoich badań naukowych. To konto zanim zdecydowałem się wesprzeć je w swoich social mediach dawało mu 500 zł miesięcznie. Dzisiaj w dacie pisanie tego artykułu kwota ta się już niespełna 2000 zł. Gdy Rosja zaatakowała Ukrainę z wielkim wzruszeniem patrzyłem jak łącząc to ze swoimi obowiązkami gromadzi środki potrzebne by pomóc w tym dramacie. Swoją konsekwencją mógłby obdzielić pół kraju. Jego projekty generują koszty, dlatego również tutaj chciałbym zaapelować o wsparcie Kamila. Każda złotówka ma ogromne znaczenie i może pomóc mu pięknie zmienia nasz kraj!

 

Link do Patronite Kamila: https://patronite.pl/kamilwronski1...

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.