Photo representing the subject of the blog
Pierwszy na świecie „miękki robot” wykonany ze szlamu mogący ratować życie!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Pierwszy na świecie „miękki robot” wykonany ze szlamu mogący ratować życie!

Parę dni temu naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu ujawnili wyniki swoich badań, tworząc pierwszego na świecie „miękkiego robota” wykonanego ze szlamu zawierającego cząsteczki magnetyczne, którym można manipulować za pomocą zewnętrznych magnesów! Robot może mieć rewolucyjne znaczenie dla rozwoju chirurgii.

 

W marcu bieżącego roku na łamach Advanced Functional Materials, czasopisma naukowego recenzowanego przez Wiley-VCH i założonego w lutym 2001 r. pojawił się artykuł grupy naukowców z The Chinese University of Hong Kong. Artykuł pod tytułem „Reconfigurable Magnetic Slime Robot: Deformation, Adaptability, and Multifunction” opisuje wydaje się rewolucyjne rozwiązanie, jakim jest pierwszy na świecie tak „miękki magnetyczny robot”1.

 

W artykule czytamy, że magnetyczne miniaturowe roboty o miękkim korpusie umożliwiają nieinwazyjny dostęp do wielu trudno dostępnych przestrzeni i zapewniają idealne rozwiązania dla minimalnie inwazyjnej chirurgii, mikromanipulacji i ukierunkowanego dostarczania leków. Istniejące już dzisiaj i tworzone na bazie elastomerów (silikon) i płynów (ferrofluidu lub ciekłego metalu) uruchamiane magnetycznie miniaturowe roboty mają jednak pewne ograniczenia. Ze względu na ograniczoną podatność na odkształcenia tworzone do tej pory i oparte na elastomerze, miękkie roboty nie mogły poruszać się w bardzo ograniczonym środowisku. W tym badaniu zademonstrowano nowatorskie, uruchamiane magnetycznie roboty śluzowe na bazie płynów, które mają dużo większą zdolność adaptacji.

 

Roboty mogą poruszać się po wąskich kanałach o średnicy 1,5 mm i manewrować na wielu podłożach w złożonych środowiskach. Stworzony robot śluzowy realizuje różne funkcje, w tym chwytanie stałych przedmiotów, połykanie i transportowanie szkodliwych rzeczy, monitorowanie ruchu człowieka oraz przełączanie i naprawę obwodów. W ramach tego badania zaproponowano zaprojektowanie nowatorskich robotów o miękkim korpusie i udoskonalono ich przyszłe zastosowania w biomedycynie, elektronice i innych dziedzinach.

 

Bez wątpienia projekt pokazuje, że sektor robotyki zdaje się nie mieć ograniczeń, przenikając coraz więcej obszarów naszej rzeczywistości w tym tej najbliższej nam, związanej z ratowaniem życia i zdrowia.

[1] Reconfigurable Magnetic Slime Robot: Deformation, Adaptability, and Multifunction   https://www.researchgate.net/publication/359459433_Reconfigurable_Magnetic_Slime_Robot_Deformation_Adaptability_and_Multifunction (Dostęp 2022-04-04)

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.