Drugi język Polaków, czyli programowanie. Miron Mironiuk rozpoczął rewolucję

Drugi język Polaków, czyli programowanie. Miron Mironiuk rozpoczął rewolucję

Inicjatywa "Programowanie = Nasz Drugi Język" to nowatorski i ambitny projekt, który ma na celu zrewolucjonizować edukację w Polsce. Pomysłodawcą i inicjatorem jest Miron Mironiuk, założyciel i CEO firmy Cosmose AI, która jest wyceniana na ponad 2 miliardy złotych. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK, co dodaje mu dodatkowej wiarygodności i znacznie zwiększa szansę, na jego udaną realizację. A my, na kanale This is IT, mieliśmy z Mironem okazję porozmawiać jako pierwsi. I to jeszcze przed upublicznieniem całego programu we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Projekt ma na celu wprowadzenie nauczania programowania w klasach 4-6, na początku w trzech gminach: Chełmie, Sycowie oraz Zduńskiej Woli. Jest to pierwszy etap pilotażowy, który ma na celu przetestowanie koncepcji i metodologii nauczania. Po pierwszym roku działania, inicjatywa ma objąć sto gmin, a w ciągu 4 lat wszystkie publiczne szkoły podstawowe w Polsce. Jest to plan niezwykle ambitny, ale również realny, biorąc pod uwagę wsparcie ze strony rządu i innych instytucji. Gdyby udało się go w pełni zrealizować, mielibyśmy do czynienia z niespotykaną w skali świata zmianą edukacyjną, która powinna błyskawicznie zaowocować powiększonymi kompetencjami pośród najmłodszych. Nie jest żadną tajemnicą, że nie tylko same programowanie, ale i rozumienie logiki języka programowania, są obecnie jednymi z kluczowych umiejętności na rynku pracy, a tendencja ta będzie się jedynie umacniać.

fot. Urząd Miejski Zduńska Wola

Projekt "Programowanie = Nasz Drugi Język" ma potencjał do zrewolucjonizowania edukacji w Polsce. Nie chodzi tu tylko o wprowadzenie nowego przedmiotu do szkół, ale o zmianę sposobu myślenia o edukacji i umiejętnościach, które są kluczowe dla przyszłości. Mironiuk podkreśla, że Polska ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie, co może wpłynąć na rozwój gospodarczy i społeczny kraju.

Wsparcie dla nauczycieli

Warto również podkreślić, że program nie jest skierowany tylko do uczniów. Nauczyciele biorący udział w projekcie otrzymają specjalne miesięczne stypendia. Jest to ważny element, który ma na celu nie tylko zmotywowanie nauczycieli do podjęcia nowego wyzwania, ale również zapewnienie im odpowiednich narzędzi i umiejętności, które pozwolą na efektywne nauczanie programowania.

W kontekście globalnej cyfryzacji i rosnącego znaczenia technologii w życiu codziennym, inicjatywa ta wydaje się być krokiem w dobrą stronę. Nie tylko wpisuje się w globalne trendy edukacyjne, ale również odpowiada na konkretne potrzeby rynku pracy i społeczeństwa.

Miron komentując całe przedsięwzięcie powiedział:

Musimy myśleć o programowaniu nie jako o zawodzie, ale jako o fundamentalnej umiejętności. 200 lat temu tylko 10% dorosłych potrafiło czytać i pisać. I teraz proszę sobie wyobrazić, że byłby jeden kraj, który szkoli całe społeczeństwo w błyskawicznym tempie. Na całym świecie tylko 10% dorosłych potrafi czytać i pisać, a w tym jednym kraju aż połowa. Nietrudno przewidzieć wpływ na jego rozwój. Nagle ludzie mogą się szybciej komunikować, łatwiej uczyć i efektywniej pracować. Tak samo będzie z programowaniem i Polska ma największą szansę, żeby być tym pierwszym krajem, który prześcignie inne. Wymaga to jednak mocnej korekty kursu i strategicznego podejścia do tematu.
Na kanale This is IT mieliśmy okazję porozmawiać szerzej z Mironem na temat całej inicjatywy... i nie tylko zresztą. Rozmowa, trwająca kilkadziesiąt minut rzuca całkowicie nowe światło na to, jakie cele przyświecają Mironiukowi oraz jak zmierza poprowadzić całą inicjatywę, aby rewolucja, którą zapoczątkował została doprowadzona "do końca".

Oprócz wątku samej inicjatywy związanej z programowanie, spory segment rozmowy poświęciliśmy także przedsięwzięciu, które "wywindowało" Mirona Mironiuka na sam szczyt świata biznesu oraz technologii. Mowa oczywiście o Cosmose AI, zwiastującym kolejne trzęsienie ziemi, tym razem w sektorze handlu internetowego. Firma, która jest obecnie wyceniana na ponad dwa miliardy złotych, powstała już w 2014 roku... na długo przed globalnym boomem na sztuczną inteligencję.

Ta zresztą także była jednym z punktów rozmowy prowadzonej na kanale This is IT - algorytmy oraz ich wpływ na gatunek ludzki to temat, wokół którego dyskusja regularnie się nasila i to nie bez powodu. To nieodłączny element naszej rzeczywistości, który w przyszłości będzie wycinał dla siebie coraz większy "kawałek tortu".

Całej rozmowy z Mironem Mironiukiem możecie posłuchać poniżej:

Autor:  Zespół makeway.pl