Photo representing the subject of the blog
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowują innowacyjny monitor snu!
Reading time: 2 minutes

Dr Małgorzata Janik z Instytutu Informatyki przedstawia urządzenie do monitorowania oddechu /  fot. Julia Agnieszka Szymala

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowują innowacyjny monitor snu!

W dobie rosnącej świadomości o znaczeniu jakości snu, szczególnie w kontekście walki z chrapaniem, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego prezentują nowatorski monitor snu. Opracowany przez zespół składający się z dr. Pawła Janika, dr. Małgorzaty Janik i mgr inż. Michała Pielki, monitor umożliwia kontrolowanie czynności oddechowych, w tym częstotliwości i siły oddechu, a także pulsu i zmiany położenia ciała dziecka. Jego celem jest zapobieganie zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej.

 

Wielofunkcyjne urządzenie, wykraczające poza typowe funkcje monitorów snu, może również pełnić rolę lampki, ładowarki, budzika, wzmacniacza sygnału czy monitora czystości powietrza. Monitor snu składa się z dwóch modułów: modułu pacjenta, który jest okrągłym czujnikiem umieszczanym na brzuchu dziecka, oraz stacji bazowej, mającej formę klepsydry. Każdy z modułów działa niezależnie, a w przypadku przerwy w dostawie prądu, układ jest wyposażony w akumulator umożliwiający pracę w trybie awaryjnym. Technologia opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego ma potencjał zastosowania nie tylko u niemowląt, ale również u starszych dzieci i dorosłych, u których konieczne jest monitorowanie jakości snu lub parametrów oddechu ze względu na przewlekłe schorzenia układu dróg oddechowych, takie jak astma oskrzelowa czy mukowiscydoza.

Grupa badaczy stworzyła unikalną technologię zapewniającą efektywność funkcjonowania urządzenia do monitorowania jakości snu. Na fotografii, od lewej strony: dr Małgorzata Janik, dr Paweł Janik oraz inż. mgr Michał Pielka /  fot. Julia Agnieszka Szymala

Ponadto może również być wykorzystywany do monitorowania chrapania, które wywoływane jest przez ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Dzięki rejestrowaniu danych dotyczących ruchów klatki piersiowej, brzucha oraz położenia ciała podczas snu na smartfonach, monitor snu może pomóc w wykrywaniu bezdechów oraz umożliwić specjalistyczną analizę tych parametrów. Zdaniem dr. Pawła Janika, jednego z autorów projektu, chrapanie może obniżać jakość snu osoby chrapiącej oraz osób z jej otoczenia. Może być również związane z pojawieniem się trudności z nabraniem powietrza do płuc, czyli z bezdechami. Monitor snu opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego ma szansę znacząco przyczynić się do poprawy jakości snu oraz zdrowia wielu osób, nie tylko na terenie Polski, ale także w całej Unii Europejskiej.

 

Oprócz niezwykle funkcjonalnych cech urządzenia, naukowcy zadbali również o estetykę. Wygląd monitora snu, zaprojektowany przez Michała Pielkę, inspirowany jest organicznym designem, z płynnymi kształtami przypominającymi klepsydrę. Monitor snu nie tylko chroni jakość snu, ale również może pełnić funkcję ozdobną w mieszkaniu. Zaawansowane oprogramowanie monitora snu pozwala na niezależne modyfikacje elementów składowych urządzenia, ułatwiając dostosowanie całego systemu do specjalistycznych funkcji. Algorytmy zawarte w czujniku ubieralnym umożliwiają automatyczne wykrycie chrapania czy bezdechu oraz monitorowanie zmian położenia podczas snu. Dzięki temu, opracowany w Uniwersytecie Śląskim czujnik można zaliczyć do tzw. czujników inteligentnych.

Obudowa bazy systemu monitorowania snu wykonana przy użyciu techniki druku 3D. /  fot. Michał Pielka

Na chwilę obecną zespół naukowców dysponuje już prototypem monitora gotowym do wprowadzenia na rynek. Współpraca z partnerami biznesowymi jest mile widziana, aby dalej rozwijać innowacyjne rozwiązanie. Dodatkowo, obudowa urządzenia służącego do monitorowania snu została objęta ochroną wzoru przemysłowego na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Projekt monitora snu jest realizowany we współpracy ze spółką celową Uniwersytetu Śląskiego SPIN-US Sp. z o.o. w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+ współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Badacze opracowali dedykowaną aplikację na smartfony, która prezentuje dane dotyczące pozycji ciała dziecka, pulsu oraz częstości i głębokości oddechów. /  fot. Julia Agnieszka Szymala

Literatura:

https://us.edu.pl/naukowcy-z-us-zaprojektowali-monitor-oddechu/

https://us.edu.pl/obudowa-monitora-snu-objeta-ochrona/

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor:  Michał Wiktorowicz / na podstawie informacji przesłanych przez Uniwestytet Śląski

Najnowsze posty