Photo representing the subject of the blog
Największa na świecie turbina pływowa powstała w Europie
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Największa na świecie turbina pływowa powstała w Europie

Największa na świecie turbina pływowa w pełni ruszyła! To co Państwo widzą na poniższym filmie, to nie jest science – fiction. To się dzieje naprawdę! Udało się zakończyć budowę największej na świecie pływającej turbiny pływowej o mocy 2 MW. Zasili piękną odnawialną energią dwa tysiące domów. Jedno z największych na świecie urządzeń!

 

Turbina O2 skonstruowana przez szkocką firmę inżynieryjną Orbital Marine Power wypłynęła już kilka miesięcy temu z portu w Dundee i będąc podłączona do lokalnej sieci energetycznej, będzie dostarczać czystej i wytwarzanej w ekologiczny sposób energii elektrycznej mieszkańcom Orkadów u wybrzeży Szkocji.  Po zakończeniu budowy turbina wypłynęła z portu w Dundee 22 kwietnia 2021 roku i już po dwóch dniach trafiła na wody otaczające Orkady. Turbina O2 została odholowana na Orkady przez statek wielozadaniowy C-Force typu multicat o długości 27,7 metra, należący do firmy Leask Marine, będącej jednym z dostawców współpracujących w ramach projektu ze spółką Orbital.

 

Obecnie urządzenie zostało tymczasowo zacumowane w zatoce Deer Sound na wschodnim wybrzeżu wyspy Mainland, będącej największą wyspą Orkadów, gdzie zostanie uruchomione i przekazane do eksploatacji. Następnie zostanie zacumowane na podłączonym do sieci energetycznej stanowisku testowym Fall of Warness, służącym do testowania technologii wytwarzania energii morskiej, wynajmowanym przez partnera projektu FloTEC – the European Marine Energy Centre Ltd (EMEC) do 2040 roku. W wybranej przez EMEC lokalizacji, znajdującej się na północ od wyspy Eday, występują prądy o prędkościach dochodzących do 4 metrów (8 węzłów) na sekundę.

To urządzenie to dzieło geniuszu człowieka. Turbina O2 ma 74 metry długości i waży 680 ton a więc tyle ile dwa Jumbo Jety. Wytwarzające energię elektryczną dwie gondole o mocy 1 MW każda zostały zainstalowane na końcach dwóch symetrycznie rozmieszczonych podnoszonych ramion, które zapewniają prosty dostęp do wszystkich najważniejszych części turbiny w celu ich konserwacji. Dziesięciometrowe łopaty zapewniają możliwość przechwytywania energii pływów z obszaru wynoszącego przeszło 600 metrów kwadratowych. Turbina porusza się z prędkością 4 metrów (8 węzłów) na sekundę. – 14 km na godzinę.

 

Instalacja turbiny O2 na stanowisku testowym EMEC będzie wymagała zacumowania jej pływającej konstrukcji do dna morskiego przy pomocy czterech łańcuchów cumowniczych. Wytwarzana energia elektryczna będzie przesyłana z turbiny do dna morskiego przy pomocy dynamicznego kabla, a następnie trafi do sieci elektrycznej na lądzie dzięki statycznemu kablowi ułożonemu na dnie. Po skutecznym przyłączeniu do lokalnej sieci elektrycznej EMEC, nowa turbina o mocy 2 MW będzie w stanie wytworzyć energię elektryczną wystarczającą do zasilania blisko 2 000 domów, a jednocześnie zrównoważy emisje około 2 200 ton CO2 rocznie.

 

Takie cuda powstają po cichu na naszym kontynencie. Wielki projekt, który da tysiącom ludzi dostęp do pięknej, odnawialnej, ekologicznej energii!

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.