Polscy naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowują innowacyjny, zdalny detektor gazów o zasięgu do 100 metrów!

Źródło: pwr.edu.pl

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie innowacje naukowe i technologiczne mogą przynieść korzyści dla przemysłu i środowiska? Polscy naukowcy z Politechniki Wrocławskiej właśnie opracowują nowoczesny czujnik detekcji gazów, który pozwoli na precyzyjne i selektywne wykrywanie ich na odległość do 100 metrów! Projekt ten nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska i zwiększenia bezpieczeństwa pracowników, ale również pozwoli na lepszą kontrolę procesów przemysłowych.

Opracowanie nowoczesnych technologii, które pozwolą na precyzyjne i selektywne wykrywanie gazów, jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla przemysłu. Wraz z wprowadzeniem coraz bardziej restrykcyjnych przepisów i norm prawnych, przedsiębiorstwa zaczynają szukać innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na monitorowanie i ograniczenie emisji gazów szkodliwych oraz cieplarnianych.

Jedną z odpowiedzi na te potrzeby jest opracowanie nowoczesnego, laserowego czujnika gazów, który umożliwiłby pomiar na odległość, nawet do 100 metrów. Projekt ten realizowany jest przez naukowców z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Grupa Laserowej Spektroskopii Gazów już od lat zajmuje się rozwijaniem metod precyzyjnej detekcji gazów, ale dotychczas były to czujniki wykonujące pomiar punktowy, w miejscu zamontowania czujnika.

Jak wyjaśnia dr inż. Karol Krzempek z Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki, potrzeby sektora przemysłowego i regulacje prawne, które wprowadzają wymagania dotyczące monitorowania i ograniczania emisji gazów, spowodowały, że zwrócono się do naukowców z prośbą o opracowanie laserowego czujnika gazów, który umożliwiłby pomiar zdalny. Wynalezienie takiego urządzenia pozwoliłoby na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i ochronę środowiska.

Naukowcy podjęli wyzwanie i rozpoczęli badania. Współpracują oni między innymi ze spółką Ekosystem, a wkrótce planują wystąpić o grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Realizacja prototypu czujnika wymaga zaprojektowania od podstaw wszystkich elementów składowych, czyli elektroniki sterująco-pomiarowej, modułów optycznych, elementów mechanicznych oraz oprogramowania. Urządzenie musi być wykonane w klasie szczelności IP66 oraz spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Badacze z Politechniki Wrocławskiej liczą, że po zakończeniu projektu będą mieli prototyp na poziomie TRL 7, co oznacza testowanie prototypu w warunkach operacyjnych. Po przetestowaniu skonstruowanego urządzenia na terenie firmy Ekosystem, naukowcy będą mogli rozpocząć prace nad integracją czujnika z systemami informatycznymi przedsiębiorstwa, oraz nad badaniami nad korelowaniem wyników pomiarów z procesami biologicznymi zachodzącymi np. na terenie składowisk odpadów komunalnych lub kompostowni.

Pracownicy Ekosystemu mają nadzieję, że laserowy czujnik gazów będzie można wykorzystać w codziennej pracy, co pozwoli na jeszcze lepszą kontrolę procesu kompostowania, podniesienie wartości produkowanego nawozu i jednocześnie ograniczenie do minimum emisji gazów cieplarnianych.

Realizacja projektu wymaga zaangażowania pięciu osób, w tym jednego stypendysty i zapewniają, że posiadają niezbędne kompetencje do realizacji wszystkich zakładanych etapów projektu. Współpraca z innymi wydziałami rozpocznie się prawdopodobnie na etapie wdrażania gotowego produktu.

Opracowanie nowoczesnego, zdalnego laserowego czujnika gazów, który umożliwiłby wykrywanie wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów, jest nie tylko innowacyjnym projektem naukowym, ale przede wszystkim odpowiedzią na potrzeby sektora przemysłowego i regulacji prawnych. Dzięki takim innowacjom, możliwe będzie zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, ochrona środowiska oraz lepsza kontrola procesów przemysłowych.

Źródło: pwr.edu.pl

Autor:  Michał Wiktorowicz