Photo representing the subject of the blog
Polak przyczynił się do przełomowego odkrycia w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Polak przyczynił się do przełomowego odkrycia w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego!

Badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, w tym polskiego badacza, prof. Krzysztofa Narkiewicza z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opublikowane w czasopiśmie „The Lancet”, pokazuje obiecujące wyniki związane z potencjalnym nowym lekiem na oporne nadciśnienie tętnicze. To odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych terapii dla pacjentów z ograniczonymi opcjami terapeutycznymi.

 

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. To jedna z najczęstszych chorób układu krążenia, która prowadzi do poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Niestety, nie zawsze udaje się skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze za pomocą dostępnych terapii. Dlatego naukowcy z całego świata poszukują nowych rozwiązań terapeutycznych.

 

Międzynarodowy zespół naukowców, w którym znalazł się polski badacz, prof. dr hab. med. Krzysztof Narkiewicz z Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opublikował w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” wyniki pierwszego na świecie badania oceniającego przydatność podwójnego antagonisty endoteliny w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego.

 

Badanie, nazwane „Dual endothelin antagonist aprocitentan for resistant hypertension (PRECISION): a multicentre, blinded, randomised, parallel-group, phase 3 trial” prowadzono w latach 2018-2022 w szpitalach w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii. Wzięło w nim udział 1965 pacjentów, z których 730 zostało zakwalifikowanych do projektu, mającego na celu zbadanie skuteczności podwójnego antagonisty endoteliny, związku zwanego aprocitentanem, w obniżaniu ciśnienia krwi u pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym. Wyniki badania były bardzo obiecujące, bo aprocitentan okazał się skuteczny. W ciągu pierwszych 4 tygodni badania, aprocitentan w dawce 12,5 mg i 25 mg obniżał ciśnienie skurczowe o 15,3 i 15,2 mm Hg, podczas gdy placebo tylko o 11,5 mm Hg. W dłuższym okresie, po 40 tygodniach od randomizacji, ciśnienie krwi u pacjentów otrzymujących aprocitentan pozostawało niższe w porównaniu z grupą placebo.

 

Aprocitentan to lek, który działa na skurcz naczyń krwionośnych. Skurcz ten wpływa zaś na ciśnienie krwi, Aprocitentan blokuje receptory endoteliny, a kiedy te są zablokowane, naczynia krwionośne się rozszerzają, co zmniejsza opór naczyniowy i prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Aprocitentan jest podwójnym antagonistą endoteliny. Oznacza, że blokuje dwa rodzaje receptorów endoteliny, co prowadzi do jeszcze silniejszego efektu obniżającego ciśnienie krwi.

 

Jednym z kluczowych aspektów przeprowadzonego badania jest to, że naukowcy po raz pierwszy zbadali skuteczność leku działającego na szlak endoteliny w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego. To odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych terapii dla pacjentów z opornym nadciśnieniem tętniczym, którzy mają ograniczone opcje terapeutyczne. Na tę chwilę leczenie opornego nadciśnienia tętniczego jest wyzwaniem dla lekarzy, ponieważ standardowe leki nie zawsze są skuteczne. Według badaczy aprocitentan jest również dobrze tolerowany i skuteczny w obniżaniu ciśnienia krwi u tych pacjentów, co może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

 

Uczeni podkreślają, że aprocitentan może być przydatny w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego, ale wymaga on dalszych badań. Warto jednak pamiętać, że każde nowe odkrycie naukowe przynosi nadzieję na skuteczne leczenie chorób, które dotykają coraz większej liczby ludzi na całym świecie.

 

 

Literatura:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673622020347?via%3Dihub

https://gumed.edu.pl/70397.html?fbclid=IwAR0Nr5TNjrsTr6wCkOc-KHiDqvY7GZeABqpG_b_2HlNbUhrQI9KphX3Mf2Q

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor:  Michał Wiktorowicz