Photo representing the subject of the blog
Polska naukowa firma w przeddzień wdrożenia pierwszego zielonego emitera na świecie – podstawy tworzenia OLED najnowszej generacji [materiał video]
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Polska naukowa firma w przeddzień wdrożenia pierwszego zielonego emitera na świecie – podstawy tworzenia OLED najnowszej generacji [materiał video]

Polska młoda spółka technologiczna z Torunia Noctiluca założona i kierowana przez Mariusza Bosiaka znalazła się w gronie trzech pierwszych podmiotów na świecie, które opracowały związki organiczne składające się na wyświetlacze OLED trzeciej i czwartej generacji! Jest też w przeddzień wdrożenia pierwszego na świecie, komercyjnego emitera TADF w elektronice drukowalnej. Nikt dotychczas nie zaprojektował, nie przeprowadził syntezy, testów i wdrożenia zielonego emitera do druku. Technologia tworzenia emiterów jest niezastępowalna dla rozwiązań takich jak składane telefony, komputery czy dla elektroniki drukowalnej.

 

Po latach pracy w laboratorium polscy naukowcy rozpoczęli właśnie oficjalnie testy emiterów OLED – organicznych związków chemicznych, które emitują światło po aplikacji ładunku elektrycznego. Opracowany przez Polaków związek chemiczny ma szanse znajdować się w sercu niemal każdego wyświetlacza OLED na świecie. W największych telewizorach na rynku, używa się poniżej 1g emiterów na każdy ekran. 1 gram emitera jest dzisiaj droższy niż 1 gram złota (1gram emitera to kilkaset lub nawet kilka tysięcy złotych). Globalna wartość rynku wyświetlaczy wynosi 130 MLD dolarów i trudno o bardziej konkurencyjny sektor. Polski startup podpisał właśnie umowę z jednym z największych koncernów elektronicznych na świecie LG Display. Emitery wynalezione przez Polaków będą testowane przez firmę, która posiada 21% globalnego rynku wyświetlaczy OLED wartego 40 mld USD!

Na moje pytanie co jest Waszym największym marzeniem na ten rok twórcy tej firmy odpowiedzieli „naszym celem jest posiadanie pierwszego globalnie wdrożonego emitera koloru zielonego nowej generacji w urządzeniu końcowym jeszcze w tym roku. Mamy szasnę być pierwsi na świecie”. Tylko w ostatnich miesiącach twórcy Noctiluki otworzyli własny dział badawczo-rozwojowy w Korei Południowej. Zwiększyli też pięciokrotnie moce produkcyjne swojego toruńskiego laboratorium. Podjęli współpracę z najważniejszymi instytutami badawczymi z Niemiec - Instytutem Technologii w Karlsruhe i Fraunhofer. Realizują projekt z Agencją Rozwoju Wysokich Technologii i Przemysłu na Tajwanie (ITRI). Podpisali umowę z japońskim koncernem chemicznym. Spółka zaliczyła również swój debiut na giełdzie NewConnect.

Polacy mają szansę tworzyć kluczowe składniki urządzeń, z których korzysta absolutnie każdy z nas. Popyt na smartfony, tablety, telewizory czy urządzenia werables nie będzie malał, wręcz przeciwnie. Technologia OLED już staje się wiodąca. A to dopiero początek dla kolejnej generacji, którą ma szansę tworzyć zespół naukowców z Torunia. Pelagia Noctuluca jest fascynującym świecącym organizmem morskim, który do bioluminescencji wykorzystuje to co organiczne. To ta zdolność do emitowania czystego światła przez żywe organizmy zainspirowała Polaków do badań, które zaowocowały tym wielkim ekologicznym odkryciem. Stąd nazwa firmy.

Zobaczcie mój film na temat tej firmy nagrany w trakcie najważniejszych na świecie targów poświęconych technologiom wizualnym Display Week w San Jose w Kalifornii w samym sercu Doliny Krzemowej.

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.