Photo representing the subject of the blog
Tworzony przez Polaka jeden z pierwszych „pasażerskich dronów” w historii zostanie premierowo zaprezentowany światu osobiście przez księcia Monako!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Tworzony przez Polaka jeden z pierwszych „pasażerskich dronów” w historii zostanie premierowo zaprezentowany światu osobiście przez księcia Monako!

Jeden z pierwszych na świecie „pasażerskich dronów” Jetson One którego współautorem jest Polak, Tomasz Patan zostanie po raz pierwszy zaprezentowany światu przez księcia Monako Alberta II w środę 8 czerwca 2022 roku.

 

Firma Jetson, założona przez Petera Ternström oraz Polaka Tomasza Patana w 2017 roku przez lata pracowała nad stworzeniem jednego z pierwszych na świecie dronów pokładowych. Ich pierwszy pojazd latający nazwany został Jetson One. Od chwili pierwszego udostępnienia filmów przedstawiających ich latające urządzenie, projekt budził ogromne zainteresowanie opinii publicznej. Wczoraj Tomasz Patan udostępniając kolejny film przedstawiający swoje latające urządzenie poinformował, że po raz pierwszy Jetson zostanie odsłonięty i pokazany światu przez księcia Monako Alberta II w środę 8 czerwca 2022 roku. Ceremonia będzie jednocześnie pierwszym momentem, gdy Jetson ONE będzie można zobaczyć publicznie od czasu wejścia na rynek urządzenia co nastąpiło pod koniec października 2021 r.

 

Z założenia dron jest urządzeniem na pokładzie którego nie znajdziemy człowieka, nie można więc formalnie zakwalifikować go do tej kategorii. Dość często do opisania Jetson One używa się  więc określenia „latający samochód”, ale ten powinien mieć z kolei koła. Tak więc najbardziej odpowiednim określeniem do urządzenia zaprojektowanego z udziałem Polaka wydaje się termin „pasażerski helikopter” choć twórcy opisują go używając po prostu terminu „Jetson”.

Na świecie istnieje ponad 100 firm pracujących obecnie nad koncepcją pojazdów latających. Firma Jetson jest jednak jedną z bardzo niewielu firm, gdzie pilot może zasiąść już za sterami urządzenia, wnosząc się w nim w powietrze. Jetson One od początku miał być kompaktowym składanym statkiem powietrznym. Możliwe jest jego złożenie do szerokości 90 cm. Jego długość wynosi 230 cm. Jetson jest też najlżejszym tego typu urządzeniem na świecie, warząc 40 kg. Baterie ważą ok. 46 kg a więc łącznie urządzenie waży niespełna 90 km. Ładowanie Jetsona zajmuje ok. 60 minut ale należy wskazać, że zamontowane w nim baterie są wymienne a więc po wylądowaniu możliwe jest wymienienie baterii na świeżo naładowane, bez konieczności czekania na naładowanie tych uprzednio wykorzystanych. Jedna bateria wystarcza obecnie do pokonania przez Jetsona ok. 20 minut lotu co stanowi ok. 30 kilometrów w linii prostej. Sam twórca Tomasz Patan na moje pytanie o zastosowanie urządzenia odpowiada, że „porównuje go do skutera wodnego albo quada a więc na razie gadżetu, którym można się bardzo dobrze bawić. Zastosowania dodatkowe oczywiście obejmują przewóz dóbr oraz wsparcie jednostek szybkiego reagowania, straży granicznej i zaopatrzenia medycznego”.


Parę dni temu zapytałem Tomasza Patana na jakim etapie obecnie znajduje się ich projekt. Uzyskałem następującą odpowiedź „W tym momencie kończymy przeprowadzkę do słonecznej Toskanii aby tam, w sprzyjających warunkach, zintensyfikować kampanię lotów testowych i systemów bezpieczeństwa Jetsona ONE. Budujemy właśnie kilka dodatkowych Jetsonów przedprodukcyjnych aby móc latać nimi non-stop i mieć dzięki temu pewność że ostateczny produkt będzie wykonany na najwyższym poziomie. Dodaliśmy też do zespołu kilku utalentowanych specjalistów i cały czas rozbudowujemy zaplecze techniczne oraz park maszynowy. Tak więc we Włoszech powstaje nasze centrum badań, rozwoju i testów a niedługo opublikujemy gdzie w tym roku Jetsona ONE będzie można zobaczyć na żywo, podziwiać go w locie pokazowym i wypróbować samemu w specjalnie opracowanym symulatorze”.


Cena urządzenia wynosi dzisiaj ok. 92 000 $.

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.