Photo representing the subject of the blog
Polacy produkują pierwszą na świecie alternatywę dla skóry zwierzęcej i syntetycznej z wytłoków z jabłek!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Polacy produkują pierwszą na świecie alternatywę dla skóry zwierzęcej i syntetycznej z wytłoków z jabłek!

Polacy stworzyli rewolucyjną alternatywę dla skóry zwierzęcej i syntetycznej z wytłoków jabłkowych! Bio2Materials to jedna z pierwszych polskich marek w sektorze organicznych i zrównoważonych tekstyliów, której skóra jest w 100% biodegradowalna, co czyni ją niezwykle ekologiczną opcją, gdyż wytłoki jabłkowe to najobficiej występujący w Polsce odpad organiczny powstający przy przetwarzaniu owoców i warzyw.

 

Zero waste to coraz popularniejszy wybór jeżeli chodzi o styl życia w dzisiejszym świecie. Obecnie ludzie stają się coraz bardziej świadomi wpływu swoich wyborów na środowisko i wiele osób sięga po alternatywne rozwiązania, które nie wymagają rezygnacji z jakości lub stylu. Jednym z takich wyborów jest skóra ekologiczna z wytłoków, czyli odpadów organicznych, która szybko zyskuje popularność wśród osób myślących ekologicznie. W niniejszym artykule omówimy zalety skóry ekologicznej z jabłek i jej potencjał w zakresie zbliżania się do stylu życia zero waste.

 

Aleksandra Kantor i Katarzyna Szpicmacher, dwie architektki, od dłuższego czasu interesowały się kwestią zrównoważonego rozwoju i radzenia sobie z odpadami. A przyczyniła się do tego włoska firma Vegea, która produkuje całkowicie naturalny i biodegradowalny materiał z wytłoków winogron, produktu ubocznego wielkiego przemysłu winiarskiego we Włoszech. Materiał ten znalazł zastosowanie w wielu branżach.1

 

W ciągu sezonu w Polsce powstaje około 500 ton w 100% organicznych, darmowych odpadów z przetwórstwa owoców i warzyw - 90% z nich to wytłoki z jabłek. To dzięki temu architektki wpadły na pomysł, aby z tego właśnie materiału stworzyć rodzaj syntetycznej skóry, co zaowocowało założeniem startupu Bio2Materials.

W ich projekt zaangażował się prof. Artur Bartkowiak, na co dzień dyrektor Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który pomógł im opracować technologię. Ponadto sukcesem zakończyło się poszukiwanie partnerów finansowych, co pozwoliło na przeprowadzenie prac laboratoryjnych i dalszy rozwój przedsięwzięcia.2

 

Projekt Bio 2 Materials wykorzystuje proces obiegu zamkniętego do przekształcenia wytłoków jabłkowych w materiał przypominający skórę, co pozwala im być bardziej wydajnym i mniej zanieczyszczającym środowisko. Rozpoczyna się od sortowania i czyszczenia wytłoków, gdzie następnie są one rozdrabniane na proszek i mieszane z substancją wiążącą i innymi naturalnymi składnikami. Mieszanka ta jest prasowana w kolejnym procesie do kształtu i podgrzewana. Produktem końcowym jest biodegradowalny, trwały, mocny i elastyczny materiał, który może być wykorzystany w wielu zastosowaniach, takich jak buty, torby, portfele i kurtki. Materiał z wytłoków jabłkowych ma tę niezwykłą zaletę, że wygląda i zachowuje się podobnie jak prawdziwa skóra. Jego naturalny skład zapewnia mu zdolność przepuszczania powietrza, dzięki czemu jest oddychający podobnie jak skóra naturalna. Choć przy użyciu naturalnych barwników można uzyskać szeroką gamę kolorów, najbardziej popularne będą odcienie brązu, od jasnego do ciemnego.2

 

Innowatorki złożyły już wniosek patentowy i po opracowaniu produktu w skali laboratoryjnej eksperymentują z prototypami. Zgodnie z trendem zrównoważonego rozwoju nie chcą tworzyć własnej marki, ponieważ uważają, że jest ich już zbyt wiele. Zamiast tego oferują materiał innym producentom. Początkowo materiał będzie wykorzystywany do produkcji galanterii skórzanej, z planami rozszerzenia na obuwie, meble i przemysł motoryzacyjny jako alternatywa dla skóry syntetycznej i naturalnej.

 

Projekt Bio 2 Materials jest doskonałym przykładem upcyklingu, ponieważ przetwarza odpadowy produkt w coś o wyższej wartości i jakości. Nie tylko zmniejsza to ilość odpadów trafiających na wysypiska, ale również stanowi trwałą alternatywę dla tradycyjnej skóry. Stosując ten innowacyjny proces, polski zespół daje przykład reszcie świata. W dzisiejszych czasach, w których dominuje konsumpcjonizm i szybka moda, godne pochwały jest to, że Polska czyni kroki w kierunku bycia bardziej ekologicznym. Inne innowacyjne polskie marki, takie jak Estimon, również wykorzystują materiały pochodzenia naturalnego takie jak skóra kukurydziana, skóra winogronowa i Piñatex® (skóra ananasowa), aby osiągnąć te zrównoważone cele.

 

 

 

Fot.Kukbuk.pl

[1] https://mamstartup.pl/polska-firma-bio2materials-przerabia-jablka-na-ekologiczny-material/

[2] https://kukbuk.pl/artykuly/do-czego-sluzy-skorka-z-jablka/

Autor: Michał Wiktorowicz