Photo representing the subject of the blog
21 letni Hugo Chróst jako pierwszy Polak w historii otrzymał w USA jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

21 letni Hugo Chróst jako pierwszy Polak w historii otrzymał w USA jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów!

Wczoraj 9 lutego założona przez amerykańskiego miliardera Petera Thiela The Thiel Foundation współzałożyciela PayPal i jednego z pierwszych inwestorów Facebooka ogłosiła doroczną listę swojego Thiel Stypendium. Stypendium każdego roku wyróżnia ok. 20 innowatorów do 20 roku życia kwotą 100 000 dolarów oraz wsparciem monitoringowym przez okres dwóch lat. Po raz pierwszy w historii stypendium otrzymał Polak, Hugo Chróst rozwijający swój biotechnologiczny startup Solvemed. Hugo jest też w gronie tylko dwóch osób reprezentujących kraj inny, niż USA.

 

W uzasadnieniu nagrody czytamy, że Hugo stworzył startup Solvemed „wprowadzający na rynek najbardziej zaawansowaną na świecie technologię cyfrowego fenotypowania do oceny mózgu”. W swoich badaniach, Hugo Chróst tworzy nowy cyfrowy biomarker celem diagnozowania wczesnych form chorób takich jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. Hugo Chróst w 2022 roku znalazł się też na liście najbardziej wpływowych młodych Europejczyków redakcji „Forbes”.

 

Nowi laureaci stypendium dołączą  do 251 dotychczasowych stypendystów. Absolwenci to założyciele firm takich jak Embark, Ethereum, Figma, Luminar, OYO czy DoNotPay. Od momentu powstania stypendium stypendyści Thiel Foundation założyli firmy o łącznej wartości setek miliardów dolarów. „W świecie, w którym rządzi konformizm, ci młodzi ludzie postanawiają na nowo wyobrazić sobie każdą branżę, z którą się stykają” — powiedział Brian Rowen, prezes The Thiel Foundation. „Żaden cel nie jest zbyt ambitny; tegoroczna klasa wprowadza innowacje w tak różnych dziedzinach, jak produkcja energii, badania genetyczne, sztuczna inteligencja czy rolnictwo”.

 

Podczas dwuletniego programu stypendialnego stypendyści otrzymują 100 000 USD i opiekę mentorską od sieci założycieli, inwestorów i naukowców The Thiel Foundation. Jedynym wymaganiem jest, aby stypendyści wstrzymali zapisy na studia i skupili się wyłącznie na budowaniu swojej technologii lub firmy. „Młodzi ludzie otrzymujący stypendium wiedzą, że uniwersytety tylko ich powstrzymają w rozwoju. Ponad jedna trzecia tegorocznych kandydatów nigdy nie złożyła podania na studia i zamiast tego podąża własną ścieżką” – powiedział Alex Handy, dyrektor Thiel Fellowship. „Członkowie tegorocznej klasy nie są zajęci gonieniem za trendami, czy to w Dolinie Krzemowej, czy na TikToku. Działają zgodnie z konkretnymi planami poprawy otaczającego ich świata”.

 

Gratulujemy tego osiągnięcia Hugo!

Lista wszystkich laureatów.

Autor: Maciej Kawecki