Photo representing the subject of the blog
Polska na największym wydarzeniu technologicznym na świecie!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Polska na największym wydarzeniu technologicznym na świecie!

Prowadząc tego bloga staramy się odwiedzać najważniejsze sceny technologiczne na świecie. Są nimi Web Summit w Lizbonie, CES w Las Vegas, Japan IT Week, GITEX w Dubaju oraz Mobile World Congress w Barcelonie. Obecnie trwa Web Summit, największe wydarzenie technologiczne w tej części świata, które ściągnęło do Lizbony setki tysięcy ludzi głodnych innowacji i technologii. Nigdy nie widzieliśmy, żeby Polska była tak dobrze wyeksponowana pośród wszystkich wystawców. Stoisko Miasta Łódź znajduje się praktycznie w samym centrum hali i jest przepięknie wyeksponowane. Poniżej znajduje się wywiad z przedstawicielami Miasta Łódź. Serdecznie zapraszamy do lektury.


dr Maciej Kawecki:

Dlaczego w ogóle Łódź prezentuje się na Web Summit w Lizbonie? Obok Trójmiasta jesteście jedynym polskim miastem tutaj.

 

Adam Brzostostowski, dyrektor rozwoju Urzędu Miasta Łódź:

Miasto Łódź ma ambicje, żeby być konkurencyjnym miastem, które będzie się liczyło globalnie. A jeśli myślimy globalnie, to musimy mieć innowacje i technologie, dlatego Urząd Miasta Łodzi organizuje cały szereg projektów, które mają na celu zbudowanie ekosystemu technologicznego. To, co my aktualnie robimy, to umożliwiamy, spółkom technologicznym które są w Łodzi i zatrudniają 29 tysięcy specjalistów IT, poznawanie swoich nowych partnerów oraz pozyskiwanie nowych kontraktów. Pracownicy tych spółek mogą tutaj edukować się i czerpać inspiracje od innych instytucji, ale też robimy to po to, żeby cały sektor technologii się wzajemnie inspirował i wspólnie integrował.

 

dr Maciej Kawecki:

Jakie największe innowacje urodziły się w Łodzi w ciągu ostatnich dwóch lat? Mam na myśli fajne startupy, które się skomercjalizowały, innowacje z obszaru zdrowia, transformacji klimatycznej, energetyki. Czym Łódź chciałaby się pochwalić w taki szczególny sposób?

 

Adam Brzostostowski:

Myślę, że trudno powiedzieć o jednostkach. Natomiast trzeba podkreślić, że miasto Łódź prowadzi największy w Polsce akcelerator dla startupów o nazwie „Mam pomysł na startup”. W tegorocznej edycji do tego programu zgłosiło się dokładnie 150 startupów z Europy. Partnerami tego programu jest Google for Startups, ABB, Amazon, Transfer Multisort Elektronik oraz wielu innych. Największą wartością dodaną tego programu akceleracyjnego jest to, że miasto Łódź kojarzy twórców innowacji z mentorami, którzy już osiągnęli sukces międzynarodowy. Mamy bazę sześćdziesięciu mentorów, którzy przez rok pracują z twórcami firm i pomagają im w skalowaniu biznesu tak, żeby mogły jeszcze bardziej wypływać na szerokie wody. I to jest jakby idea Łodzi właśnie na Web Summicie, czyli my nie promujemy samego miasta, promujemy firmy, które tworzą technologie poprzez stworzenie platformy do spotkań i poprzez działania promocyjne.

 

dr Maciej Kawecki:

Właśnie. Mówisz, że promujecie firmy, wasze stoisko znajduje się w bardzo centralnym miejscu, jest bardzo ładne, ale nie ma tutaj żadnej technologii, którą mógłbym zobaczyć. Dlaczego nie pokazujecie tych technologii?

 

Wojciech Zieliński, CEO MakoLab:

Idea wszystkiego co tu się znajduje jest trochę inna. Przyjechaliśmy tu z misją gospodarczą, którą organizuje Urząd Miasta Łódź. Mamy tutaj startupy, firmy, które robią dla różnych wielkich koncernów na świecie itd. oraz mamy tutaj ludzi, którzy są zainteresowani inwestowaniem. Celem tego stoiska jest umożliwienie tego spotkania. Nie mamy pokazywać żadnej technologii, chcemy pokazywać ten ekosystem, że Łódź to jest pewne środowisko, które w tej chwili kojarzy się z tekstyliami, BPO itd. a my chcemy pokazać, że to jest coś innego. Idea tego stoiska jest taka, żeby ściągnąć ludzi tutaj poprzez tych uczestników misji gospodarczych takich jak ja, byśmy tu się spotkali i pogadali o inwestycjach w startupy, pokazali co robimy. Taka forma networkingu. To co jeszcze bym dodał do Adama to to, że faktycznie chcemy w pewien sposób odczarować Łódź bo to trochę taka ziemia nieodkryta. Ja na przykład robię symulatory finansowe, na których stoją, stoi Toyota Bank czyli finansowanie zakupu samochodu przez internet i chcę to pokazać tutaj, chcę to chcę o tym opowiedzieć i chcę w ten sposób generować sobie dodatkowe, nowe przychody. A teraz bardzo często rozmawiam z właśnie z dużymi markami i oni nie chcą iść do miejsca gdzie jest jedna firma. Oni chcą mieć partnerów w tym środowisku, gdzie jest jakiś ekosystem.

 

dr Maciej Kawecki:

A powiedzcie mi, dlaczego ja miałbym zakładać startup w Łodzi, która znajduje się 100 kilometrów od Warszawy. Gdzie to w Warszawie są ośrodki decyzyjne, lepiej skomunikowane lotnisko. Gdzie jest ten atut Łodzi? Jakbyś miał mi powiedzieć Łódź, a nie Warszawa? Co by to było.

 

Adam Brzostostowski:

Myślę, że w kilku punktach. To co jest unikalne dla Łodzi, to to, że tworzymy ten ekosystem technologiczny. Jako jedyne miasto w Polsce podchodzimy do tego w sposób kompleksowy i wielowymiarowy. To, co widzisz, chociażby dzisiejsza sytuacja, jest jednym z elementów strategii. Czyli po pierwsze startup staje się członkiem jedynego w Polsce ekosystemu technologicznego. Po drugie w mieście Łodzi taka firma jest bardziej widoczna niż w Warszawie ze względu na mniejszą konkurencyjność. Po trzecie, możesz skorzystać z tak oczywistych rzeczy jak talent. Dzisiaj ogłosiliśmy, że w Łodzi mamy 29 tysięcy specjalistów IT i to sa najnowsze badanie, które zrobiliśmy z firmą Grafton i CBRE Poland, więc możemy już mówić o tym, że jesteśmy rynkiem dojrzałym. Kolejnym atutem jest lokalizacja, czyli wszędzie masz blisko, rynek autostrad dookoła. Ponadto biznes w Łodzi będzie bardziej efektywny pod kątem kosztowym, czyli wszystkie takie elementy jak stawki najmu biura, rozrywka, życie po prostu jest tańsze niż w Warszawie.

 

dr Maciej Kawecki:

I ostatnie moje pytanie. Opiszcie trochę to stoisko. Co ono symbolizuje, dlaczego ma taką, a nie inną formę?

 

Adam Brzostostowski:

Symbolem Łodzi jest jednorożec (red. Unicorn)! W centralnym punkcie miasta Łodzi znajduje się „Stajnia jednorożców” - jest to miejsce w którym krzyżują się najważniejsze linie komunikacyjne. Dominantą naszego stoiska jest właśnie zadaszenie, które nawiązuje formą do łódzkiej „Stajni jednorożców”, dlatego w naturalny sposób promujemy symbol Łodzi, który w świecie technologii kojarzony jest z Unicornami.


dr Maciej Kawecki:

Macie tutaj na myśli jednorożce w rozumieniu startupów wycenianych na ponad miliard złotych. W tym ujęciu metaforycznie.

 

Adam Brzostostowski:

Takich metaforycznym ujęciu, więc pierwszą dominantą jest właśnie zadaszenie tego stoiska, które jest ściągnięte jeden do jednego w naszej stajni jednorożców. Druga rzecz to miejsce do spotkań powiedział prezes Zieliński, czyli stworzyliśmy przestrzeń do tego, żeby firmy, ponieważ mamy tutaj 120 osób z naszej delegacji i to jest naprawdę duża liczba, miały miejsca do umówienia spotkania. Myślę, że tutaj idziemy zgodnie z planem.

 

Wojciech Zieliński:

Chciałbym dodać, że Łódź staje się miastem przyjaznym do życia, dlatego że nie jest wielkim molochem. Zdecydowanie wolę pracować w tej chwili w Łodzi, niż na przykład miałbym pracować w Warszawie. Także dostępność mieszkań, tereny zielone, te wszystkie rzecz, a przede wszystkim wielkość miasta. To coś, co z mojego punktu widzenia też przyciąga.

 

Przemysław Zakrzewski, Kierownik Centrum Technologii w ABB:

Ja bym jeszcze dodał parę takich elementów, które wydają mi się kluczowe z mojego punktu widzenia jako firmy, która od 30 lat inwestuje w Łódź. Zaczęliśmy od prostego elementu – montowni, a kończymy dzisiaj na odpowiedzialności za produkty. To co dała mi Łódź to łatwości współpracy z akceleratorami wspomagającymi instytucjami i przede wszystkim też uczelniami. I ten element powiązania nas z granatowymi projektami powoduje to, że dzisiaj rozmawiamy o tym wewnątrz mojej firmy, że nie jestem rozpoznawalny jako montownia, ale jako Research Center. Tak jakby taki wymiar budowania marki małymi krokami z punktu widzenia też możliwości w Polsce, że nie jest to tylko tania siła robocza związana z blue collar, ale naukowcy, których można zatrudnić do robienia poważnych rzeczy startupowych wewnątrz wielkich organizacji. Z punktu widzenia wartości, które mówicie wydaje mi się, że to nastawienie ludzi i takie nasze DNA „Ty nie masz nic, ja nie mam nic, zrobimy biznes”. I teraz spójrz, to są chłopaki z Politechniki Łódzkiej, gdzie potencjalnie robią biznes w takiej firmie jak ABB. My otwieramy im drzwi i mówię „Słuchajcie, macie dostęp do problemu, do zasobów. Działajcie.” Z mojego punktu widzenia nie jestem inwestorem. Jestem odbiorcą potencjalnej, ulepszonej technologii i widzę to wtedy w rachunku kosztów i zysków mojego przedsiębiorstwa jak również widzę rosnący startup, który przyniesie mi następne korzyści, bo przyciągną partnerów i inne firmy.


Adam Brzostostowski:

Ja myślę, że to trzeba tutaj dodać kolejny punkt, bo jeśli mówimy o tym ekosystemie, to mówimy o tym co żadne miasto w Polsce nie zrobiło, czyli stworzyliśmy takie prawdziwe Community to, że my tutaj dzisiaj siedzimy z MakoLabem, ABB, z czterdziestoma kilkoma innymi spółkami plus 20 startupów, które mamy za sobą, to pokazuje, że stworzyliśmy kompletny ekosystem, który sam się nakręca. Osiągamy powoli efekt kuli śnieżnej i to, co my robimy tutaj jest unikalne i tego nikt nie robi. Wizją Urzędu Miasta Łodzi i Invest Central Poland jest to, że jesteśmy po pierwsze integratorem środowiska, gdyż uważamy, że mądre społeczeństwo to społeczeństwo zintegrowane. Jak już te środowisko integrujemy, to znajdujemy pomysły, które potem facilitujemy i dzięki temu jesteśmy providerem czyli robimy takie właśnie wydarzenie, które na końcu promujemy. Podsumowując, opieramy naszą misję na czterech filarach i tego nie robi żadne inne miasto w Polsce i wiemy, że pod tym kątem jesteśmy też unikalni na skalę europejską.