Photo representing the subject of the blog
Polski game changer. Od teraz zbadasz swoje płuca przez internet!
Reading time: 2 minutes
Polski game changer. Od teraz zbadasz swoje płuca przez internet!

Polski Startup z Poznania StethoMe ma szansę odmienić na zawsze telemedycynę. Stworzyli oni e-stetoskop wraz z najskuteczniejszym i najbardziej precyzyjnym algorytmem sztucznej inteligencji pozwalający na zdalne osłuchanie płuc chorego pacjenta, wykazując patologiczne czynniki osłuchowe z o wiele większym prawdopodobieństwem niż lekarze. Ponadto pomaga w monitorowaniu chorób przewlekłych takich jak mukowiscydoza, postcovid, czy astma szybko i całkowicie bezboleśnie bez wychodzenia z domu.

 

Leczenie ludzi na odległość znane jest już od wieków. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą już z 1726 roku, kiedy to pewna kobieta pisała listy do swojego lekarza, który w zamian przedstawiał jej metody postępowania i przepisywał lekarstwa. Wraz z upływem czasu pojawiały się coraz to nowe metody badań, a dobrym przykładem może być pojawienie się przełomowego narzędzia do zdalnego komunikowania się – telegrafu. Służył on nie tylko do przesyłania standardowych informacji o stanie zdrowia, ale, co ciekawe, także obrazów rentgenowskich!1 Obecnie rozwój telemedycyny osiągnął niewyobrażalny, jak na tamte czasy, poziom i światło dzienne ujrzał przełomowy projekt polskiego startupu z Poznania StethoMe, elektroniczny stetoskop.

 

Życie pisze najpiękniejsze historie gdyż często zmusza do szukania coraz to nowych rozwiązań napotykających nas problemów, i tak było również tym razem. Dziecko jednej ze współzałożycielek i pomysłodawczyni projektu Dr Honoraty Hafke-Dys chorowało przewlekle na infekcje płuc, które wymagały bardzo często pilnych konsultacji lekarskich, a dostęp do pomocy specjalistów nie zawsze był możliwy. Wobec tego wpadła ona na pomysł, aby swoją wiedzę z zakresu biofizyki przekuć w urządzenie umożliwiające szybkie i zdalne osłuchanie swojej pociechy.

 

W tym celu stworzono małe, poręczne elektroniczne urządzenie w postaci ładnego i niewielkiego krążka oraz sztuczną inteligencję SthetoMe AI, która jest najważniejszym elementem całego projektu. Odpowiada ona za właściwe nagranie oraz analizę i poszukiwanie patologicznych dźwięków pochodzących z naszych płuc takich jak świsty, rzężenia a także furczenia. Została opracowana od początku do końca przez zespół inżynierów i jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem tego typu na rynku z licznymi certyfikatami na koncie.

 

Do poprawnego działania e-stetoskopu dodatkowo potrzeba smartfona oraz aplikacji StethoMe, a urządzenia łączą się ze sobą za pomocą systemu bluetooth. Badanie wykonuje się dość szybko i intuicyjnie, a ponadto można zrobić je w każdym miejscu, o dowolnej porze. Przez cały proces jesteśmy prowadzeni za rękę przez sztuczną inteligencję, która w czasie rzeczywistym podpowiada czy wykonujemy wszystko poprawnie, a w razie problemów proszeni jesteśmy o powtórzenie badania. Po zakończeniu osłuchiwania przez e-stetoskop mamy możliwość konsultacji wyników opracowanych przez algorytmy z naszym lekarzem rodzinnym. Dostaje on wówczas cały zestaw nagrań wraz z ich spektogramami będącymi ich wizualizacją, jak również informacje o częstości oddechu.

 

 

[1]  https://www.neuroforma.pl/historia-rozwoju-telemedycyny/

Najnowsze posty