Photo representing the subject of the blog
Polskie laboratorium pierwszym na świecie z prestiżową nagrodą przyznaną w Nowym Jorku MUSE Design Award!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Polskie laboratorium pierwszym na świecie z prestiżową nagrodą przyznaną w Nowym Jorku MUSE Design Award!

Stowarzyszenie branży kreatywnej International Awards Associate (IAA) opublikowało wyniki konkursu MUSE Creative and Design Awards 2022. To globalny konkurs rozstrzygany na oficjalnej gali w Nowym Jorku, którego celem jest wyróżnianie specjalistów sfery kreatywnej i projektowej z różnych branż. Do konkursu zgłoszonych zostało kilka tysięcy projektów z całego świata. Zaprojektowany przez dr. Radosława Pilarskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN robotyczny system laboratoryjny AGAMEDE zajął w konkursie pierwsze miejsce „Gold Winner” otrzymując prestiżową statuetką "Muse Design Award", będąc nagrodzonym za szczególne wzornictwo i wyznaczanie trendów projektowych1! AGAMEDE jest tym samym pierwszym na świecie systemem tego typu (HTS) otrzymującym tę nagrodę.

Robotyczny system AGAMEDE powstał w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) przy udziale partnerów technologicznych: Mitsubishi Electric, Labomatica i Perlan Technologies. Jak wskazuje Mitsubishi Electric, system „pozwala na testowanie tysięcy receptur i indywiduów chemicznych w ciągu doby. Może znacząco przyspieszyć diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2. Ale nie tylko. Może być stosowany do odkrywania nowych leków, zindywidualizowanych terapii dla pacjentów onkologicznych, a nawet tworzenia składów kosmetyków”2.

Założeniem stworzenia laboratorium jest integracja automatyki i systemu sztucznej inteligencji służącego do interpretacji danych za pomocą oprogramowania Gene Game firmy Labomatica. Dzięki takiemu połączeniu system stanowi „zamkniętą pętlę”. Zrobotyzowane urządzenia przygotowują eksperymenty, odczytują wyniki w ustalonym czasie i interpretują dane, aby przygotować kolejny cykl doświadczalny. Zadania operatora sprowadzone są do formułowania problemu badawczego i zaprojektowania układu doświadczalnego do jego testowania. Następnie  przygotowuje roztwory i nadzoruje poprawne działanie urządzeń. Zadania systemu to wykonywanie 24 godziny na dobę doświadczeń i dostarczenie rozwiązania.

Na moje pytanie, jakie było największe wyzwanie w stworzeniu laboratorium jego projektant dr. Radosław Pilarski wskazał, że „projekt wymagał szczególnej uwagi dotyczącej czystości i bezpieczeństwa biologicznego ze względu na prowadzone eksperymenty z wykorzystaniem kultur komórkowych i potencjalnie niebezpiecznych prób. Instrumenty naukowe i robotyka wymagają stabilnej temperatury, połączeń intranetowych oraz zasilania, gazu, próżni i ciśnienia. Mając na uwadze powyższe wymagania, zaprojektowano dedykowane pomieszczenie czyste do filtracji powietrza i jego klimatyzacji. Media i instalacje pneumatyczne ukryto pod podłogą techniczną oraz wewnątrz mebli. Zastosowane materiały zostały starannie dobrane z uwzględnieniem aseptycznych i bezpyłowych wymagań”.

 

[1]. MUSE Design Awards https://design.museaward.com/winner-info.php?id=9626 (Dostęp 2022-04-20)

[2]. Mitsubishi Electric News https://news.mpl.pl/agamede-byla-pierwsza-kobieta-w-nauce-teraz-rewolucjonizuje-badania-biologiczne/ (Dostęp 2022-04-20)

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.