Photo representing the subject of the blog
Wyciśnięte do ostatniej kropli. Polska firma we współpracy z Politechniką Wrocławską wytwarza wodę z owoców!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Źródło: pwr.edu.pl

Wyciśnięte do ostatniej kropli. Polska firma we współpracy z Politechniką Wrocławską wytwarza wodę z owoców!

Politechnika Wrocławska wraz z firmą Organic Water opracowała nową technologię przetwarzania wody z owoców, która może zrewolucjonizować produkcję soków owocowych. Dzięki temu osiągnięciu około 70% wody z jabłek, która dotychczas była marnowana, będzie wykorzystana przy udziale znacznie mniejszej ilości energii potrzebnej do jej produkcji. W efekcie wprowadzenie nowej technologii może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

 

W 2021 roku w Polsce wyprodukowano aż 10 747 tysięcy hektolitrów soków owocowych i warzywnych, co stanowi wzrost o 11,9 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.[1] To duża ilość, zwłaszcza, że tylko w Polsce każdego roku przetwarzamy ponad 2 miliony ton jabłek na koncentrat. Niestety, około 70 procent wody z tych owoców jest marnowana, ponieważ nie nadaje się do spożycia z powodu braku minerałów.

 

– Polska jest trzecim pod względem wielkości produkcji dostawcą zagęszczonego koncentratu jabłkowego na świecie. W trakcie wytwarzania koncentratów około 60-70 proc. wody z jabłek jest marnowana – opowiada Piotr Łyczko, prezes Organic Water. – Nasza spółka opracowała technologię przetwarzania i mineralizacji wody, w efekcie której otrzymujemy czystą wodę z lekkim zapachem i posmakiem owoców, z których została wyprodukowana. Można powiedzieć, że jest to pierwsza na świecie woda z owoców, powstała w związku z produkcją zagęszczonych soków owocowych – dodaje.

 

Obecny proces produkcji soków jest bardzo energochłonny, co wynika z konieczności wykorzystania procesu destylacji w urządzeniach zwanych kolumnami destylacyjnymi. Urządzenia te operują na bardzo wysokich temperaturach, wymagających pozyskiwania ciepła z paliw kopalnych takich jak gaz czy węgiel. W ramach współpracy Politechnika Wrocławskiej z firmą Organic Water, naukowcy z Wydziału Inżynierii Środowiska planują wdrożyć nową technologię produkcji wody z owoców, która znacznie ograniczy zużycie energii i pozwoli zamknąć obieg wody w przemyśle.

 

Jednym z takich rozwiązań jest technologia Wyparnego Oczyszczania Wody (WOW), która została zaproponowana przez dr hab. inż. Demisa Pandelidisa, profesora uczelni z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Pozwala ona na realizowanie procesu destylacji cieczy za pomocą odnawialnej energii psychrometrycznej zawartej w powietrzu atmosferycznym. W klasycznym procesie destylacji energia potrzebna do odparowania wody jest dostarczana ze źródła zewnętrznego, natomiast w przypadku WOW energia jest pobierana w całości z przepływającego powietrza atmosferycznego i dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania, pozwala na znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej w procesie destylacji. Według profesora Pandelidisa, zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wynosiło poniżej 1,5 kWh/m3 w odniesieniu do 1 m sześc. wody odzyskanej w nowy sposób, w porównaniu do nawet 25 kWh/m3 ekwiwalentnej energii elektrycznej wymaganej przez tradycyjne kolumny destylacyjne.

 

To znaczące oszczędności energii, co ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu nowej technologii WOW produkcja soków może stać się bardziej zrównoważona, co jest ważnym krokiem na drodze do ochrony naszej planety.

 

 

Źródło: pwr.edu.pl

[1]https://www.fresh-market.pl/informacje/wiadomosci/produkcja-mrozonek-i-sokow-2021-r-

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor:  Michał Wiktorowicz