Photo representing the subject of the blog
Przydomowa "wiatrownia" w każdym domu? Śląscy naukowcy wymyślili specjalną turbinę!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Przydomowa "wiatrownia" w każdym domu? Śląscy naukowcy wymyślili specjalną turbinę!

Naukowcy z Politechniki Śląskiej stworzyli Silesian Wind Generator (SWG) – turbinę o pionowej osi obrotu, która dzięki cichej pracy w zurbanizowanym otoczeniu i przy bardzo niskich prędkościach wiatru może zrewolucjonizować energetykę – tak czytamy w wypowiedzi udzielonej przez twórców projektu na łamach swiatoze.pl. Projekt zajął trzecie miejsce w konkursie grantowym Banku ING.

 

Największą innowacją projektu zdaje się być to, że w przeciwieństwie do innych turbin, Silesian Wind Generator, bo taką nazwę nadano projektowi, posiada turbinę z pionową osią obrotu, a nie poziomą. Co ciekawe twórcy deklarują, że w pierwszej kolejności ich turbiny miałyby być oferowane na rynku detalicznym. Dopiero w dalszej kolejności sprzedaż produktu miałaby być kierunkowana na sklepy wielkopowierzchniowe.

Twórcy podkreślają, że przydomowe turbiny wiatrowe mogą być dobrym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznych i wspólnie zapewniać podaż energii praktycznie przez cały rok.

 

– Turbiny wiatrowe z pionową osią obrotu mają postać mikro- lub małych turbin wiatrowych, które mają szereg zalet wyróżniających je na tle konkurencji, która jest jednak zdominowana poprzez konstrukcje z osią poziomą. Jedną z takich zalet jest cichość konstrukcji, która obraca się znacznie wolniej niż tradycyjne tego typu rozwiązania, co jednocześnie poprawia ich bezpieczeństwo – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Tomasz Krysiński z zespołu Silesian Wind Generator złożonego z naukowców Politechniki Śląskiej.

 

Jak wskazuje serwis swiatoze.pl rozwiązanie ma szansę na udaną komercjalizację z uwagi na to, że rozwiązuje palący problem nierównomierności podaży energii w sieci.

 

Naukowcy z Politechniki Śląskiej zajęli trzecie miejsce w finale Programu Grantowego ING, który adresowany był do start-upów oraz naukowców zajmujących się tematyką nowoczesnych i ekologicznych źródeł energii. Grant o wartości 150 tys. zł pozwoli przyspieszyć procesy związane z komercjalizacją i rozpocząć rozmowy z potencjalnymi inwestorami.