Photo representing the subject of the blog
Po raz pierwszy na świecie w ten sposób przefiltrowali morską wodę w słodką!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Po raz pierwszy na świecie w ten sposób przefiltrowali morską wodę w słodką!

Nanoseen to zespół inżynierów, naukowców i pasjonatów z Polski który dokonał rzeczy rewolucyjnych na skalę światową. Udało im się po raz pierwszy na świecie uzyskać przy pomocy zaawansowanej nanotechnologii czystą wodę pitną poprzez przefiltrowanie brudnej, słonej wody prosto z Morza Bałtyckiego. Na szczególne uznanie zasługuje to, że ich rozwiązanie nie wymaga wkładu żadnej dodatkowej energii, a urządzenie jest w pełni ekologiczne i całkowicie biodegradowalne.

 

Woda pokrywa 70% naszej planety i łatwo sądzić, że zawsze będzie jej pod dostatkiem. Jednak słodka woda jest niezwykle rzadka, ponieważ zaledwie 3% całego jej zasobu to woda słodka, z czego dwie trzecie jest schowane w zamarzniętych lodowcach lub w innych nieosiągalny dla nas miejscach.

 

W rezultacie około 1,1 miliarda ludzi na całym świecie nie ma dostępu do czystej wody, a łącznie 2,7 miliarda odczuwa niedobór wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku.Według szacunków ONZ dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40% w ciągu najbliższej dekady, a Do 2050 roku ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.Zaradzić może temu innowacyjny startup Nanoseen, który stworzył rewolucyjną technologię odsalania i filtracji wody.

 

Wszystko zaczęło się od 2009 roku, pierwszego roku studiów Pana Bartosza Kruszki, CEO wyżej wymienionego startupu. Nawiązał on wtedy współpracę z zespołem Fizykochemii Materiałów Węglowych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na pierwszym semestrze, podczas zajęć z podstaw chemii prowadzący pokazał mu czym się aktualnie zajmował jego zespół, a były to nanomateriały węglowe. Pan Bartosz z wielkim zainteresowaniem wszedł z nimi we współpracę. Na początku zajmował się syntezą nanomateriałów i ich funkcjonalizacją.

 

W zagadnienia filtracji wody wszedł dopiero w 2012 roku, wtedy to napisał projekt dotyczący membran nanorurkowych do odsalania wody i za to otrzymał Diamentowy Grant (cykliczne wyróżnienie przyznawane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych studentów prowadzących badania naukowe). Pan Bartosz prowadził badania na UMK, gdzie chciał stworzyć rozwiązanie, które w wyniku przelewania wody bez wkładu ciśnienia i energii (prosta filtracja) jest w stanie odsolić wodę, ale wówczas nie udało mu się tego osiągnąć.

 

Po kilku latach pracy powstał startup Nanoseen, w którym udało się wytworzyć nanomembrany z mieszanych matryc powstałych z połączenia wielu rodzajów nanomateriałów (Mix Matrix Solution) wymieszanych w różnym stopniu wagowym, dzięki czemu udało się wytworzyć pory przepuszczające filtrowaną ciecz mające wielkość – przy najmniejszych porach sięgającą od 0.1 do 0.8 nm. Ostateczne rozwiązanie ma kształt tuby, w której stosuje się kaskadowe ułożenie od 2 do 20 sztuk tych innowacyjnych nanomembran, przez co całość jest w stanie oczyścić wodę z jakichkolwiek zanieczyszczeń wyłapując kolejno od największych do najmniejszych cząstek, odsolić ją i wyłapać wszelkie jony takie jak np. Na+, K+, Mg2+, Ca2+, Cl-, HSO4-, SO42-,  HCO3-, CO32-, Pb2+, Cd2+, Hg2+, Zn2+ i Cu2+. Dodatkowym atutem jest możliwość ich uwalniania i wykorzystywania do innych procesów (co jest całkowicie nowym tematem w nauce) np. recyklingu litu wykorzystywanego do produkcji baterii litowo-jonowych. Technologia jest przyjazna dla środowiska, nie emituje CO2 – Same nanomembrany są również skalowalne, całkowicie biodegradowalne gdyż wykonane są z materiałów pochodzenia naturalnego (związki węgla).

 

 

Obecne zasoby spółki Nanoseen umożliwiają produkcję kilkunastu nanomembran NanoseenX w ciągu tygodnia jednakże spółka stara się stale zwiększać swoje moce przerobowe. Koszt wyprodukowania każdej nanomembrany to około 0,5 USD za średnicę 60 cm i 0,08 USD za średnicę 12 cm, dzięki czemu technologia pozwala na najtańsze uzyskanie wody z procesu odsalania i oczyszczania wody. Koszt pozyskania takiej wody wynosi 0,0001 USD/litr.

 

Zainteresowanie innowacyjną technologią NanoseenX jest bardzo duże m.in. wśród instytucji rządowych krajów, w których istnieje duży problem z dostępem do czystej wody. Do Nanoseen zgłaszają się także klienci indywidualni oraz międzynarodowe firmy m.in. wykorzystujące wodę do produkcji w przemyśle tekstylnym, samochodowym i spożywczym. Obecnie produkt ten zaprojektowany jest pod filtrację wody z Bałtyku, gdzie zasolenie nie jest zbyt wysokie, ale twórcy obecnie przebudowują NanoseenX pod względem kształtu i funkcjonalności, zapewniając, że będzie bardziej stabilny i profesjonalny jak również  w przyszłości dostosują go do większej ilości rodzajów wód, różnego jej zanieczyszczenia i zasolenia.

 

Nanoseen w 2023 roku planuje przyśpieszenie rozwoju produktów i rozpoczęcie produkcji masowej wraz z globalną sprzedażą urządzeń NanoseenX. Do tego celu poszukuje zew. inwestycji – dodatkowych źródeł finansowania zarówno od inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych.

 

Chcąc wprowadzić filtrację dla danego typu wody najpierw trzeba wykonać wywiad środowiskowy a następnie badania w laboratorium spółki. Na tej podstawie zespół ekspertów dostosowuje skład membran dla danego typu wody, testuje przez jaki okres można ich używać, a na końcowym etapie wyznacza cykl żywotności urządzenia. Przykładowo dla wody z Bałtyku to okres do 200 dni (około 1000 l. dziennie) wliczając okresy regeneracji. Tak jest, przez określony czas jest możliwa regeneracja membran, by zwiększyć ich żywotność. Polega to na znanych już w przemyśle procesach odwróconej osmozy, czyli przepłukiwaniu ich wodą, które same przefiltrowały. Naukowcy testowali też inne metody, jednak ta okazała się najbardziej skuteczna proporcjonalnie do włożonego trudu.

 

Innowatorzy z Trójmiasta w grudniu rozpoczynają nowy projekt polegający na zamianie wody wodociągowej w wodę redestylowaną na skalę przemysłową, jednak nie będzie ona tutaj filtrowana grawitacyjnie, ale przy udziale pomp, co tylko poprawi szybkość jej filtracji.

 

Symultanicznie prowadzą także innowacyjny projekt dedykowany branży rolnej - Nanocultiv, specjalnego proszku opartego na nanomateriałach służącego do uprawy roślin. Jest to nowy, niespotykany na rynku produkt. Dozuje się go jednorazowo, doglebowo na etapie siewnym, lub na etapie rozsad. Wykonywane testy laboratoryjne i szklarniowe w Toruniu, a także u zewnętrznych rolników i plantatorów potwierdziły pozytywne działanie proszku. Póki co badaniom podlegały rośliny sezonowe (rośliny wielosezonowe zaplanowane są na rok 2023). Tylko dla gleb żyznych proszek ten zastępuje nawóz, ponieważ pomaga roślinie wyciągać z niej potrzebne mikro i makroelementy niczym magnes i przekazuje je do korzeni, przez co masa korzeniowa staje się o wiele większa. Dzięki temu roślina szybciej się rozwija – nawet do 2-3 tygodni w porównaniu do upraw z wykorzystaniem tradycyjnych nawozów. Ponadto plony mają o wiele większą masę a owoce po poddaniu ich badaniom laboratoryjnym okazały się zdrowsze, gdyż posiadają więcej mikro i makro elementów. Startup na dzień dzisiejszy dopiero rusza z rejestracją w wielu instytutach, a proszek będzie zaklasyfikowany jako stymulator wzrostu lub środek poprawiający właściwości gleby.

 

Ciekawym projektem Nanoseen wydaje się również NanopowderX, który mógłby pod wpływem światła rozkładać mikro i nanoplastik do CO2 i wody. Jednak są na stadium niskim – stricte naukowym, nie posiadają jeszcze prototypu. Ich zespół składa się między innymi z osób zajmujących się branżą rolniczą, wodną i nanoplastiku, które nieustannie sprawdzają w tym obszarze bazy publikacji, patentów, startupy i firmy. Jednak jest to jeszcze niezbadana gałąź nauki i brakuje jeszcze wielu prac naukowych na ten temat. Planują dopiero złożyć projekt do NCBiR w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na wszystkie projekty Nanoseen posiada patenty i zgłoszenia patentowe.

 

Startup Nanoseen swoim przełomowym odkryciem może realnie wpłynąć na rozwój naszej cywilizacji rozwiązując podstawowe problemy z dostępem do czystej, słodkiej wody lub zanieczyszczeniami spowodowanymi ingerencją człowieka. Jeśli uda im się osiągnąć założone cele to będzie nam o wiele łatwiej zadbać nie tylko o nas samych, ale przede wszystkim o naszą matkę Ziemię i może chociaż w małym stopniu uda nam się naprawić to co do tej pory zniszczyliśmy.

 

 

Fot. Bartosz Kruszka

[1] https://www.worldwildlife.org/threats/water-scarcity

[2] https://www.gov.pl/web/polskapomoc/dostep-do-wody-w-krajach-rozwijajacych-sie

Autor: Michał Wiktorowicz