Photo representing the subject of the blog
Rewolucyjna operacja usunięcia guza wątroby u dziecka z wykorzystaniem 3D
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Rewolucyjna operacja usunięcia guza wątroby u dziecka z wykorzystaniem 3D

Nie ma chyba sektora, w którym rozwój technologii cieszyłby bardziej, niż sektor ratowania życia i zdrowia. Parę dni temu kolejny raz udowodniono, że współpraca człowieka i maszyny, może naprawdę czynić cuda. Chirurdzy z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy przeprowadzili pare dni temu zabieg usunięcia guza wątroby u 12 letniego pacjenta z wykorzystaniem technologii 3D.

U 12-letniego chłopca, w okolicy wnęki wątroby zdiagnozowano niejednorodny, policykliczny guz, ulegający wzmocnieniu kontrastowemu o wielkości 6 x 5 x 4 cm. Guz uciskał i modelował istotne naczynia żylne (żyłę główną dolną, żyłę nerkową prawą i żyłę wrotną).  Wiązało się to z ogromnym zagrożeniem jego życia. 


27 stycznia tego roku w znieczuleniu ogólnym wykonano laparotomię która usunęła w całości guz przestrzeni zaotrzewnowej.  Jako że mówimy o zabiegu, w którym każdy milimetr ma znaczenie - śródoperacyjnie wykorzystano technologię CarnaLife Holo firmy MedApp - opierającej się na wykorzystaniu rzeczywistości mieszanej. Operator oraz cały zespół operacyjny kilkakrotnie w czasie zabiegu mógł własną ocenę tzw. krytycznych struktur anatomicznych wspomóc zrekonstruowanym w 3D obrazowaniem dobrej jakości rzutowanym na pole operacyjne. Technologię wykorzystano do oceny głównie naczyń krwionośnych oplatających guz, których uszkodzenie mogło by skutkować wystąpieniem u pacjenta poważnych powikłań. Przebieg śródoperacyjny i pooperacyjny był niepowikłany, po zabiegu pacjent został przekazany do Oddziału Klinicznego Intensywnej Terapii dla Dzieci. 


Zabieg był jednym z pierwszych zastosowań technologii mieszanej rzeczywistości w takim typie schodzenia. Placówka w której wykonano zabieg zajęła 1 miejsce w kategorii Innowacyjny Szpital w konkursie: Sukcesy Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny 2021.

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.