Photo representing the subject of the blog
Polska studentka z University College London jako pierwsza na świecie zminiaturyzowała medyczny stymulator mięśni!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Polska studentka z University College London jako pierwsza na świecie zminiaturyzowała medyczny stymulator mięśni!

Jest prawdziwym dowodem i przykładem tego, że studiowanie fizyki kwantowej na jednej z prestiżowych uczelni i prowadzenie własnego startupu może iść ze sobą w parze. Zainspirowana własnym doświadczeniem z kontuzją, założyła startup, który zminiaturyzował i zmodernizował terapię wibracyjną stosowaną między innymi w leczeniu urazów i chorób układu mięśniowo szkieletowego. Poznajcie Zuzannę Kosobudzką, studentkę University College London oraz Co-founder startupu upLYFT.

 

Zuzanna już od najmłodszych lat pasjonowała się fizyką, chemią i biologią. W wieku 12 lat zainteresowała się genetyką i sama czerpała wiedzę na ten temat przerabiając samodzielnie podręczniki uniwersyteckie. Po pewnym czasie, gdy ten temat stał się dla niej dużo bliższy, postanowiła zdobywać bardziej „fundamentalną wiedzę” w dziedzinie chemii i fizyki. Z wielkim zamiłowaniem do planowania, już podczas wyboru liceum miała gdzieś z tyłu głowy pomysł na siebie, bardzo pragnęła rozwijać się naukowo. Po warszawskim liceum i maturze międzynarodowej wybór padł na zagraniczną uczelnię, ponieważ uważała, że da jej to większe pole manewru i dostęp do środków na badania. Trafiła do Univesity College London gdzie studiuje fizykę kwantową na wydziale nauk przyrodniczych. Na pierwszym roku skupiła się na badaniu zastosowania nanostruktur i tlenków miedzi w nieenzymatycznych sensorach glukozowych. Dało jej to bardzo dużo doświadczenia i zupełnie nowe spojrzenie na naukę. Jej spotkania z wykładowcami odbywały w dużo luźniejszej niż gdziekolwiek indziej, atmosferze, co tylko pozytywnie wpłynęło na jej pracę na uczelni. Momentalnie zapewniono jej dostęp do laboratoriów i finansowanie projektu badawczego, co zaowocowało startupem UpLYFT, który założyła wraz ze swoim kolegą –  inżynierem biomedycznym.

 

Zuzanna uwielbiała sport, a w szczególności wielkim zamiłowaniem darzyła intensywne treningi interwałowe (HIIT). Przez brak odpowiedniego przygotowania do treningu i stretchingu tuż po nim, pewnego dnia nabawiła się kontuzji barku, przez co trafiła na fizjoterapię. To nieprzyjemne wydarzenie zainspirowało ją do zajęcia się problemem wibroterapii.

 

Wibracyjna stymulacja mięśni jest pewnego rodzaju masażem, gdzie specjalnie skonstruowane urządzenia nałożone na nasze ciało, za pomocą drgań z różną częstotliwością, poruszają mięśniami powodując lepsze ich funkcjonowanie oraz zmniejsza ryzyko urazu w przyszłości. Standardowa terapia wibracyjna generuje kilka problemów. Przede wszystkim jest ona dość droga, co przekłada się na trudną dostępność oraz, co najistotniejsze, standardowe płytki wibracyjne przekazują pulsację tylko w punktach styku z ciałem (najczęściej są to dłonie i stopy). Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie dotrzeć do określonych części naszego ciała ze względu na słabnący, tłumiony przez naszą tkankę, sygnał. Analizując te problemy Zuzanna, wraz ze swoim współzałożycielem startupu upLYFT, zastanawiali się nad opracowaniem metody, która byłaby bardziej przystępna dla każdego, a przy tym rozwiązałaby omówiony problem z dotarciem do źródła urazu.

 

Przede wszystkim skupili się oni na miniaturyzacji elementów, ponieważ obecnie serwowana technologia posiada całkiem duże gabaryty. Ponadto zastosowanie małych komponentów pozwoliło na precyzyjne umiejscowienie wibracji, co przełożyło się na lepsze rezultaty w terapii. Młodzi badacze zastanawiali się również, jak to się stało, że nikt do tej pory nie wpadł na to, by po prostu zminiaturyzować elementy. Odpowiedź okazała się bardzo prozaiczna. Do zaprojektowania odpowiednich wibracji potrzebny jest specjalny komponent elektroniczny. UpLYFT opracował właśnie taki element, który umieszczony w smart ubraniach pomaga zwiększyć mobilność ludzi, pomagać w atrofii mięśniowej, osteoporozie itp.

 

Fot.1 Prototyp rękawu wibracyjnnego startupu UpLYFT1

 

Naukowcy mają już na swoim koncie prototyp rękawa wibracyjnego. „W środku naszych rękawów są trybiki, które stymulują mięśnie z różną częstotliwością i dzięki tej stymulacji pomagamy rozgrzać mięśnie oraz zmniejszamy bóle mięśni po ćwiczeniach. To wszystko wpływa na lepsze funkcjonowanie mięśni, co z kolei obniża prawdopodobieństwo urazów sportowych. Dodatkowo dzięki tej stymulacji mięśnie są lepiej przygotowane do treningu. Mówimy tutaj o około 10% zwiększonej mocy.”2– wyjaśnia młoda naukowczyni.

 

Obecnie startup jest w fazie zbierania finansowania, które mogłoby wspomóc w rozwoju ich pomysłu. A poziom gotowości technologicznej (TRL) oceniają na 5,5-6, co pokazuje że są już w fazie testów w środowisku symulującym rzeczywiste warunki.

 

 

[1] https://www.linkedin.com/company/uplyftstore/posts/?feedView=all

[2] https://www.britishpoles.uk/nasz-wywiad-zuzanna-kosobudzka-mowi-jak-laczyc-studia-z-prowadzeniem-startupu/

Autor: Michał Wiktorowicz