Photo representing the subject of the blog
Politechniki Wrocławska i Warszawska odnoszą sukces na międzynarodowych zawodach lotniczych!
Reading time: 2 minutes

Źródło: pwr.edu.pl

Politechniki Wrocławska i Warszawska odnoszą sukces na międzynarodowych zawodach lotniczych!

Polscy studenci z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej osiągnęli znakomite wyniki na międzynarodowych zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aerodesign East 2023 w USA. Zawody te są organizowane przez SAE International i są jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla młodych konstruktorów lotniczych. Uczestnicy rywalizowali ze sobą, prezentując bezzałogowe samoloty własnej konstrukcji w trzech konkurencjach: Regular, Advanced i Micro.

 

W dniach 10-12 marca 2023 roku, na Florydzie, odbyły się zawody SAE Aero Design East, w których wzięło udział 45 zespołów z różnych krajów, w tym z USA, Kanady, Indii, Brazylii, Meksyku, Chin oraz Polski.

 

Studenci Politechniki Wrocławskiej, reprezentujący Akademicki Klub Lotniczy (AKL), zdobyli drugie miejsca w klasach Advanced i Micro oraz piąte miejsce w klasie Regular. Ich koleżanki i koledzy z Politechniki Warszawskiej również wzięli udział w zawodach, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Micro i 4. miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Regular.

Źródło: pwr.edu.pl

W klasie Micro, samolot zaprojektowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej miał 1,5-metrową długość, 0,9-metrową rozpiętość skrzydeł, ważył zaledwie kilogram i był zdolny do uniesienia 1,7 kg ładunku. Wykonane zadanie polegało na przetestowaniu misji startu z lotniskowca, co wymagało od uczestników dużego skupienia, precyzji i umiejętności radzenia sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

 

W klasie Advanced, samolot skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej mierzył 2 metry, ważył 6,5 kg, miał trzymetrowe skrzydła i mógł podnieść 10-kilogramowy ładunek. W ramach tej konkurencji uczestnicy mieli za zadanie przetestować misję pożarniczą z transportem wody, która wymagała jeszcze większej precyzji oraz umiejętności operowania maszyną na różnych wysokościach.

 

W małej ekipie, liczącej pięciokrotnie mniej osób niż w drużynach z innych krajów, postanowili zaprojektować i zbudować statek powietrzny całkowicie nowy w kontekście regulaminu i misji. Mimo że wynik nie był taki, na jaki liczyliśmy, to jesteśmy dumni z chłopaków, bo samo dostarczenie takiego projektu w tak małej grupie jest ogromnym osiągnięciem! – tłumaczy Wiceprezes Akademicki Klub Lotniczego Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: Politechnika Warszawska

Studenci z Politechniki Warszawskiej, reprezentujący Koło Naukowe SAE AeroDesign, zdobyli pięć miejsc na podium. W klasie Micro, ich samolot zdobył trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, trzecie za wykonanie misji, drugie za prezentację techniczną oraz trzecie za raport techniczny. Samolot klasy Regular zdobył trzecie miejsce za raport techniczny, czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i czwarte miejsce za wykonanie misji.

 

Warto zauważyć, że studenci z obu uczelni uczestniczą w ministerialnych projektach, takich jak „Najlepsi z Najlepszych! 4.0.” oraz „Koła naukowe tworzą innowacje”. Dzięki tym projektom młodzi konstruktorzy mają okazję rozwijać swoje umiejętności oraz uczestniczyć w różnych wydarzeniach naukowych, co przyczynia się do ich sukcesów na międzynarodowych zawodach.

Źródło: Politechnika Warszawska

Prestiżowe zawody, takie jak SAE Aero Design, stanowią doskonałą okazję dla studentów z całego świata, aby sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, a także nawiązać kontakty z innymi uczestnikami i branżą lotniczą. Sukcesy polskich uczelni na tego rodzaju wydarzeniach dowodzą, że młodzi konstruktorzy z Polski mają wiele do zaoferowania na światowej scenie lotnictwa.

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor:  Michał Wiktorowicz

 

Najnowsze posty