Photo representing the subject of the blog
Studenci ze Szczecina wygrali w USA. Ich kula do kręgli z betonu pokonała konkurentów z całego świata
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Studenci ze Szczecina wygrali w USA. Ich kula do kręgli z betonu pokonała konkurentów z całego świata

Zespół ACI Student Chapter z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT wygrał międzynarodowy konkurs projektowania kul do kręgli wykonanych z betonu - FRC Bowling Ball 2023, który odbył się w Stanach Zjednoczonych.

 

FCR Bowling Ball to międzynarodowy konkurs naukowy dla studentów, który zorganizowano na początku kwietnia w San Francisco podczas konwencji Amerykańskiego Instytutu Betonu (American Concrete Institute – ACI).

 

W tegorocznych zmaganiach wzięły udział 33 drużyny z całego świata, m.in. USA, Kanady, Meksyku, Indii i Tajwanu. Wyzwaniem konkursowym było zaprojektowanie i skonstruowanie kuli do kręgli ze specjalnej mieszanki betonowej z włóknami. W finałowym starciu najlepszy okazał się zespół ACI Student Chapter z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kolejne miejsca na podium zajęli studenci z University of Puerto Rico at Mayagüez i University of Illinois Urbana-Champaign.

 

Studentów budownictwa w przygotowaniach i zmaganiach konkursowych wspierali dr inż. Norbert Olczyk i prof. Maria Kaszyńska z Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu.

 

FRC Bowling Ball choć w oczywisty sposób nawiązuje do popularnej gry rozrywkowej, to w istocie jest konkursem naukowym. Przed uczestnikami organizatorzy postawili wyzwanie – studenci musieli najpierw zaprojektować lekką mieszankę betonową zbrojoną włóknami, a następnie wykonać z niej kulę do kręgli o odpowiednich parametrach – tłumaczy prof. Maria Kaszyńska.

 

Studenci budownictwa do konkursu przygotowywali się ponad dwa lata. W skład nagrodzonego zespołu weszli Julia Błaż, Karolina Iwańska, Malwina Kulaga, Karol Czyżyk, Adam Kamiński, Janusz Kozanecki oraz Aleksander Łuczak z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Studenci w nagrodę dostali do podziału tysiąc dolarów, statuetki i certyfikaty.

 

W ostatnich miesiącach drużyna spędzała w laboratorium całe weekendy. Trud się opłacił, ponieważ ich betonowa kula okazała się bezkonkurencyjna - najdokładniej odpowiadała narzuconym wymiarom

i wadze, miała właściwie osadzony środek ciężkości i uzyskała najlepsze parametry w testach wytrzymałościowych – mówi prof. Maria Kaszyńska.

 

Zwycięstwo polskiej drużyny było największą sensacją tegorocznej konwencji, ponieważ studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pokonali zespoły z renomowanych amerykańskich uczelni wyższych. W zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad dwa tysiące osób.

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor:  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny