Photo representing the subject of the blog
Czy można stać się niewidzialnym? Brytyjski startup Invisibility Shield Co. Stworzył „tarczę niewidzialności”.
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Czy można stać się niewidzialnym? Brytyjski startup Invisibility Shield Co. Stworzył „tarczę niewidzialności”.

Jedna z brytyjskich firm rusza z produkcją nowatorskiego rozwiązania – tzw. tarczy niewidzialności. Jest nią lekka, przenośna osłona, wielkością przypominająca ekran telewizora, za którą użytkownik może się schować. Każda osłona wykorzystuje precyzyjnie zaprojektowaną matrycę soczewek, aby skierować większość światła odbitego od obiektu z dala od obserwatora. Efekt jest zaskakująco dobry. Na razie wyprodukowano 25 prototypów rozwiązania.

 

Każda osłona wykorzystuje precyzyjnie zaprojektowaną matrycę soczewek, aby skierować większość światła odbitego od obiektu z dala od obserwatora, wysyłając je na boki przez powierzchnię osłony w lewo i w prawo. Ponieważ soczewki w tym układzie są zorientowane pionowo, pionowo zorientowane pasmo światła odbite przez osobę stojącą/kucającą za tarczą szybko staje się bardzo rozproszone rozkładając się poziomo po przejściu przez tylną część osłony. Natomiast światło odbite od tła jest znacznie jaśniejsze i szersze, więc gdy przechodzi przez tył tarczy, jest załamywane w większym zakresie zarówno w poprzek tarczy, jak i w kierunku obserwatora. Z perspektywy obserwatora to światło tła jest skutecznie rozmazane osiągając efekt niewidzialności. Mówiąc prościej, soczewki zakrzywiają światło od obiektu znajdującego się za tarczą, co sprawia, że obserwator stojący przed maskownicą ma złudzenie, iż dana postać zniknęła. Soczewki są ustawione pionowo umożliwiając rozpraszanie światła od obiektu, gdy przechodzi ono przez osłonę. Światło z tła obiektu jest załamywane w kierunku obserwatora. Spółka nad innowacyjnym materiałem pracuje od dwóch lat. Macierze optyczne, których użyto do wykonania osłon, są tworzone przez wytłaczanie polimeru. Aby arkusze te odpowiednio manipulowały światłem, tworząc funkcjonalne osłony niewidzialności, soczewki muszą mieć określony kształt i być uformowane z bardzo dużą precyzją. Będą one dostępne w dwóch rozmiarach 210mmx310mm w cenie 65 $ oraz 650mmx950mm w cenie 394 $.

Twórcy tego rozwiązania pytani o jego historię mówią „kilka lat temu w Internecie huczały plotki o niezależnych twórcach pracujących nad przekształcaniem science fiction w rzeczywistość tworzących w pełni funkcjonalne osłony niewidzialności. Ludzie wymieniali się projektami, dzielili się pomysłami, a niektórzy z nas nawet łatali szkicowo wyglądające tarcze w warsztatach i garażach. Mimo że te początkowe kreacje nie działały tak dobrze i było jeszcze wiele barier do pokonania, nadal wydawało się, że pewnego dnia zadziałanie osłon niewidzialności może być rzeczywiście możliwe. I tak się stało”1.

 

Rozwiązanie bez wątpienia pokazuje, że wiedza i nauka naprawdę potrafi przenosić góry. Zastanawiając się jednak nad praktycznym zastosowaniem rozwiązania do głowy przychodzi mi jedynie sektor militarny oraz sektor szeroko rozumianej rozrywki i sztuki. O możliwym militarnym przeznaczeniu rozwiązania może świadczyć też deklaracja twórców projektu, że nie będzie on dystrybuowany do Rosji oraz na Białoruś.

 

[1]. A Real Working INVISIBILITY SHIELD https://www.kickstarter.com/projects/invisibility-shield/invisibility-shield (Dostęp 2022-04-12)

Maciej Kawecki

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.