Photo representing the subject of the blog
Technologiczna miliarderka i królowa kompresji wideo - Marta Karczewicz
13-07-2022
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Technologiczna miliarderka i królowa kompresji wideo - Marta Karczewicz

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić świat bez wideo konferencji, transmisji wydarzeń sportowych online, oglądania filmów za pomocą Netflixa czy innych serwisów streamingowych. Jednak mało kto wie, że za perfekcyjną jakością obrazu serwowanego nam przez media stoi ona – dr Marta Karczewicz, polka która zrewolucjonizowała technologię kompresji wideo.

 

Okres pandemii dobitnie pokazał nam jak ważne są dla nas spotkania z innymi ludźmi choćby dla poprawy własnego samopoczucia. To właśnie wtedy wideo rozmowy przeżyły prawdziwy boom, a technologia kompresji strumieniowego przesyłania obrazu i dźwięku zaczęła się prężniej rozwijać. Prekursorem w tej dziedzinie został polski wynalazca, dr Marta Karczewicz. Obecnie posiada ona na swoim koncie ponad 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość opiewa na ponad 1 mld dolarów1. Pozwoliło jej to zająć pierwsze miejsce wśród kobiet – wynalazców patentów, jak podaje PatentVector, firma zajmująca się analizą danych patentowych.

W dzieciństwie, dzięki zamiłowaniu do matematyki i nauk ścisłych znalazła się wśród laureatów prestiżowej polskiej olimpiady matematycznej. Otrzymała wówczas grant od fińskiego producenta Nokia na prowadzenie badań w zakresie przetwarzania sygnału i obrazu na Uniwersytecie w Tampere w Finlandii. Tam zainteresowała się kompresją danych i przyczyniła do rozwoju standardu AVC (Advanced Video Coding)– technologii kompresji polegającej na usuwaniu powtarzalnych informacji2. Jej upór w dążeniu do celu, ambicje i chęć rozwiązywania problemów sprawiły, że została wiceprezesem ds. technologii w firmie Qualcomm w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuowała pracę nad najnowszymi standardami kodowania wideo.

Przykładów obecności jej technologii w codziennym życiu jest bardzo wiele. Jednym z nich jest obecna transformacja cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T, polegająca na zastąpieniu standardu kodowania wideo AVC nowszym i bardziej wydajnym standardem HEVC (High Efficiency Video Coding)3. Oba zostały opracowane właśnie przez dr Karczewicz, a wytrwałość w nieustannym doskonaleniu swoich rozwiązań sprawiła, że polska innowatorka wraz ze swoim zespołem z Qualcomm ogłosiła w ostatnim czasie powstanie jeszcze nowszego standardu VVC (Versatile Video Coding) obsługujący wideo w rozdzielczości nawet do 8K4. Oznacza to, że aktualnie wdrażany w Polsce „nowy” system DVB-T z miejsca okazuje się być przestałym. Jednak póki co, dzisiejsze urządzenia nie są przystosowane do przetworzenia tak skompresowanego sygnału, dlatego minie jeszcze sporo czasu zanim ta technologia pojawi się w naszych domach.

Dr Marta Karczewicz swoją pracą pokazuje do czego może doprowadzić ciężka praca, ciekawość świata i chęć do zmiany rzeczywistości5.

 

[Fotografia 1] Marta Karczewicz (Heinz Troll/EPO)

[1]. https://www.investors.com/news/management/leaders-and-success/marta-karczewicz-meet-qualcomms-patent-value-billionaire/

[2]. https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C77633%2Cmarta-karczewicz-tworczyni-wspolczesnych-kodekow.html

[3]. https://www.benchmark.pl/aktualnosci/vvc-zastapi-hevc-w-tunerach-dvb-t.html

[4]. https://www.qualcomm.com/news/releases/2020/07/qualcomm-drives-completion-next-generation-video-compression-standard?mkt_tok=eyJpIjoiT0RGaFlqazRabVUwWmpReSIsInQiOiIzS3BMMm5JcUtWb3lHVlwvTHFqcVl1SVRLdUdRcGpqSUZmNFpkMDF5MUVsdXZONjZ5eThVanBmRDI4K3Y0VnNhTnUyQXcyRnlyV04xVDJNYnVkWjJRTEl6MU5cL2U0V0ZjTlhScUw5Wnp1XC90WEFtd0VnS1g2Z3hKS0thRWt4VXVJaSJ9

[5]. https://www.forbes.com/sites/carolinamilanesi/2020/07/15/mathematics-video-coding-and-a-womans-dedication/?sh=420e12a02ac7

Autor: Michał Wiktorowicz