Photo representing the subject of the blog
Wiedeński startup pozwoli wyhodować ryby na środku pustyni!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Wiedeński startup pozwoli wyhodować ryby na środku pustyni!

Biotechnologiczny, wiedeński startup Blue Planet Ecosystems opracował zrównoważony i w pełni zautomatyzowany ekosystem wodny do hodowli ryb i owoców morza, umożliwiający zastosowanie go w miejscach do tej pory niedostępnych, takich jak miasta, tereny wiejskie i pustynie. Przy użyciu energii świetlnej i wody ich moduł jest w stanie wyhodoować ponad 2 tony ryb rocznie! Podczas konferencji technologicznej Web Summit mieliśmy okazję poznać tę technologię, którą przedstawiamy w poniższym artykule.

 

15 listopada 2022 roku światowa populacja przekroczyła magiczną barierę ośmiu miliardów ludzi, a według szacunków ONZ jej liczba wzrośnie o ponad 3 miliardy w ciągu najbliższych 50 lat. W dodatku według raportu WFP (Światowy Program Żywnościowy) w 2020 roku (dane są najbardziej dokładne i ogólnodostępne) ponad 155 milionów osób z 55 krajów doświadczyło głodu zagrażającemu życiu.1 Zestawiając ze sobą te dane można zatem śmiało przypuszczać, że problem z niedożywieniem na świecie z czasem przybierze jeszcze bardziej kolosalne rozmiary.

 

Stoimy przed ogromnym wyzwaniem by zaspokoić głód na naszej planecie, ponieważ szacuje się że w ciągu 50 lat ilość spożywanych dziennie kalorii wzrośnie o ponad 17 miliardów. Rolnictwo, hodowla zwierząt i rybołówstwo jakie znamy do tej pory, stanie się skrajnie niewydolne, dlatego musimy szukać rozwiązania innymi ścieżkami.

Wiedeński startup Blue Planet Ecostystems z Paulem Schmitzbergerem na czele, łącząc wiedzę z zakresu biologii, inżynierii energetycznej i data science stworzył w 2018 roku system przetwarzający światło słoneczne w białko zwierzęce w zamkniętym obiegu, czyli bez dostaw jakichkolwiek innych zasobów. Krótko mówiąc, udało im się odtworzyć naturalny ekosystem morski w zamkniętym obiegu. Początkowo biolog-amator eksperymentował z małymi akwakulturami na balkonie, by później przekuć to na o wiele większą skalę. Funkcjonowanie ich ekosystemu pod nazwą LARA (ang. Land-based Automated Recirculating Agriculture) opiera się na naturalnym łańcuchu pokarmowym ryb. Cały proces jest bardzo prosty i można go podzielić na trzy etapy. Pełne zautomatyzowanie zapewnia stały monitoring regulowany za pomocą uczenia maszynowego (AI), wizji komputerowej i Internetu rzeczy (IoT). Dzięki temu system stwarza idealne warunki do wzrostu ryb. Początkowo w tzw. fotoreaktorach fotobiałkowych hodowane są, w obiegu zamkniętym, glony służące jako pokarm dla planktonu, którym z kolei pożywiają się ryby. Cykl odbywa się w dużych kontenerach transportowych zapewniając modułowość i łatwą skalowalność rozwiązania.

Zasoby naszej planety nie wystarczą do trwałego zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na białko zwierzęce. Ryby z naszego systemu - w przeciwieństwie do ryb z oceanu - są wolne od mikroplastików i pestycydów oraz są produkowane niezależnie od zewnętrznych nakładów, takich jak mączka rybna. – oświadczył prezes startupu, Paul Schmitzberger.

W ramach projektu pilotażowego saudyjska firma The Red Sea Development Company przeznaczyła teren pustynny o powierzchni 3500 metrów kwadratowych do testów systemu LARA.

Z pewnością innowacyjny projekt rybny w niedługim czasie poprawi jakości życia ludzi na całym świecie, a przede wszystkim małymi krokami przyczyni się do poprawy stanu naszego środowiska.

 

 

Fot. https://www.startups.co.at/blue-planet-ecosystems-sorgt-fur-die-nachhaltige-fischzucht/

[1]https://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/glod-na-swiecie-2022-zatrwazajace-dane-onz,206735.html

Autor: Michał Wiktorowicz