Photo representing the subject of the blog
Politechnika Bydgoska prowadzi młodzież ku odkryciom: Rekordowy dzień z DNA!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Pomysłodawczynie wydarzenia: dr hab. inż. Iwona Jędrzejczyk i dr inż. Monika Rewers / Materiały własne

Politechnika Bydgoska prowadzi młodzież ku odkryciom: Rekordowy dzień z DNA!

W miniony wtorek, 21 marca, Politechnika Bydgoska zorganizowała wyjątkowe wydarzenie "Wagary z Politechniką", upamiętniające 70. rocznicę odkrycia struktury DNA. Ponad tysiąc uczniów z różnych szkół zgromadziło się na uczelni, by poznać tajniki biotechnologii, poszerzyć horyzonty naukowe, a głównym punktem programu było wspólne składanie najdłuższej helisy DNA na świecie.


Uczestnicy otrzymali wcześniej od uczelni szablony helis DNA. Składając helisy, uczniowie mieli okazję poznać budowę struktury kwasu deoksyrybonukleinowego, a następnie wziąć udział w biciu rekordu świata. Pomysłodawczyniami tego unikatowego wydarzenia były dr hab. inż. Iwona Jędrzejczyk i dr inż. Monika Rewers z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Otrzymały one specjalne nagrody za swoje zaangażowanie, kreatywność oraz wkład w realizację tej ambitnej inicjatywy. Wręczenie odbyło się podczas uroczystej ceremonii zakończenia, gdzie przedstawiciele uczelni oraz nauczyciele i uczniowie wyrażali swoje podziękowania i gratulacje dla inicjatorek. W swoich przemówieniach podkreślały, że za sukcesem przedsięwzięcia stoi współpraca wielu osób, zarówno z ich własnego wydziału, jak i innych wydziałów uczelni. Wszystkim zaangażowanym dziękowały za wkład w realizację tego ambitnego projektu. Sami inicjatorzy ocenili wydarzenie jako niezwykle udane i wyrazili zadowolenie z zaangażowania uczniów oraz współpracy między wydziałami. Dzięki temu uczniowie mieli okazję nie tylko nauczyć się o budowie DNA, ale także przełamać bariery i wzmocnić swoje zainteresowanie nauką oraz biotechnologią. To drugie wydarzenie tego typu na Politechnice Bydgoskiej, ale z pewnością nie ostatnie, gdyż organizatorzy mają zamiar kontynuować ten pomysł również w przyszłym roku. Choć nie wiadomo jeszcze, czy ponownie spróbują pobić rekord z helisą DNA, są pewni, że wymyślą coś równie kreatywnego.

Źródło: Materiały własne

W wyniku wspólnych starań uczniów udało się pobić rekord świata – najdłuższa helisa DNA osiągnęła długość 1310 metrów i 37 centymetrów. Szczególne podziękowania otrzymała szkoła, która dostarczyła najdłuższy fragment helisy – uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy skleili helisę o długości 375 metrów i 24 centymetrów. Za swój wkład otrzymali dyplom, statuetkę Politechniki oraz bon o wartości tysiąca złotych.

 

Na Politechnice Bydgoskiej prowadzone są liczne badania nad DNA, zwłaszcza na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii. Naukowcy zajmują się między innymi identyfikacją organizmów, badaniem genu czy genomu oraz określaniem ilości DNA znajdującego się w jądrze komórkowym. Podczas wydarzenia przedstawiono również plany rozwoju uczelni, w tym otwarcie nowego wydziału medycznego oraz wielofunkcyjnej hali sportowej z zapleczem, salami do fitnessu, salami do rehabilitacji i siłownią.

Zwycięzcy konkursu na najdłuższy fragment helisy - uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy / Materiały własne

Podczas wydarzenia mieliśmy również okazję spotkać reprezentantów z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej, którzy poinformowali o II edycji konkursu eWIM, skierowanym do uczniów szkół średnich. Jego celem jest skonstruowanie własnego pojazdu elektrycznego na bazie otrzymanego zestawu startowego, składającego się z deskorolki elektrycznej (Hoverboard) oraz nakładki. Każda szkoła otrzymuje ten sam zestaw startowy, co gwarantuje równe szanse dla wszystkich uczestników konkursu. Organizatorzy pragną w ten sposób zainspirować młodzież do zainteresowania się mechaniką, budową maszyn oraz wyboru studiów o profilu technicznym. To doskonała okazja do postawienia pierwszych kroków w konstruowaniu i przekonaniu się, że studia inżynierskie są niezwykle ciekawe i kreatywne.  

Źródło: Materiały własne

W drugiej edycji konkursu zgłosiło się aż 30 zespołów, zarówno z województwa kujawsko-pomorskiego, jak i spoza niego. Finał odbędzie się 6 czerwca na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej. Będą rywalizować w dwóch kategoriach: sprawnościowej i projektowej.  W przejeździe po specjalnie zbudowanym w tym celu torze przeszkód będzie liczył się najkrótszy czas. W kategorii projektowej pojazdy zostaną ocenione pod względem zastosowanych rozwiązań technicznych, stopnia trudności wprowadzonych zmian oraz designu. Regulamin określa elementy obowiązkowe w które każdy pojazd konkursowy powinien być wyposażony: oznaczenia, oświetlenie przednie i tylne oraz poszycie pojazdu. Organizatorzy nakładają pewne ograniczenia na modyfikację pojazdów - nie można ingerować w silniki, akumulator ani elektronikę Hoverboarda. Uczestnicy mają jednak pełną swobodę zmiany położenia tych elementów oraz całkowitą modyfikację nakładki.

Źródło: Materiały własne

Duże brawa dla Politechniki Bydgoskiej za kreatywność  i otwartości na nowe pomysły popularyzujące wiedzę i pokazujące, że nauka może być atrakcyjna i dostępna dla każdego, także w dniu wagarowicza.

Galeria zdjęć z wydarzenia:

Powyższy artykuł powstał wyłącznie w celach informacyjnych i nie jest reklamą. Nie ponosimy żadnych korzyści finansowych, ani innych korzyści związanych z jego publikacją.

Autor:  Michał Wiktorowicz