Photo representing the subject of the blog
Mają szansę zrewolucjonizować akcje ratunkowe osób tonących!
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Mają szansę zrewolucjonizować akcje ratunkowe osób tonących!

Help Box System to innowacyjny projekt skrzyń ratunkowych umieszczanych przy akwenach wodnych, które w bardzo prosty i szybki sposób będą mogły wspomóc i zoptymalizować działania ratowników medycznych. Jednak przed genialnym pomysłem ratującym życie ludzi stanął jeden poważny problem – niechęć samorządów terytorialnych.

 

Bilans utonięć w 2022 roku w okresie wakacyjnym osiągnął liczbę 212 osób. To co prawda mniej niż w roku poprzednim (408 osób)1, jednak najlepiej byłoby gdyby takie przypadki w ogóle nie miały miejsca. Czynnikiem odgrywającym kluczową rolę podczas akcji ratunkowej jest czas. Zazwyczaj otoczenie dowiaduje się o tonięciu zdecydowanie za późno, ponieważ osoby te w większości przypadków nie wołają o pomoc i toną w zupełnej ciszy.2 Od momentu zauważenia przez najbliższych nieobecności tonącego mija od kilku do kilkunastu minut, a granicą po której następują nieodwracalne zmiany na skutek niedotlenienia mózgu są 4 minuty.

 

Podobnie było, kiedy jednego z bliskich twórcy projektu skrzyń ratunkowych nie dało się uratować od utonięcia. Wraz ze znajomymi stwierdzili jednogłośnie, że muszą temu zaradzić, by takie przypadki zdarzały się jak najrzadziej. Zaczęli dwa lata temu, tak jak w wielu świetnych pomysłach, od szkicu „na serwetce”. Wspólnie założyli Fundację Nad Brzegiem, która w głównej mierze edukuje i prowadzi wszelkie działania prewencyjne w zakresie poprawy bezpieczeństwa nad wodą. Fundacja współorganizuje kampanie informacyjne i społeczne. Kampanię prowadzoną przez Fundację wspiera wiele znanych osób, między innymi Piotr Gacek – Prezes Klubu Projekt Warszawa, aktywny działacz sportowy i były reprezentant Polski w piłce siatkowej (v-ce mistrz świata i mistrz Europy). Obecnie prowadzone są prace nad kolejnym spotem – kampanią społeczną, która współtworzona ma być m.in. z aktorami: Agnieszką Żulewską, Kazimierzem Mazurem oraz modelką i pisarką Agnieszką Maciąg, fotografem Robertem Wolańskim i sportowcami. Ponadto spot ma być kręcony wraz z reprezentantami służb ratunkowych i instytucji związanych z bezpieczeństwem nad wodą. Każda z osób zamieszanych w projekt pracuje i ma swoje działalności a swoje działania pro bono realizują z pasji do chęci pomagania innym.

 

Skrzynia zbudowana jest z antykorozyjnej czerwonej blachy w kształcie prostopadłościanu i skrywa najważniejsze rzeczy do przeprowadzenia akcji ratunkowej: apteczkę, bojkę, linkę, koło ratunkowe, ambu, rzutkę ratunkową, koc termiczny, defibrylator i kamizelkę ratunkową. Wszystko dostępne jest w jednym momencie po naciśnięciu przycisku, który jednocześnie wzywa służby ratunkowe poprzez sieć GSM oraz włącza syrenę alarmową. W przypadku braku zasięgu skrzynia jest w stanie połączyć się przy pomocy wbudowanego systemu anten do pobliskiej stacji ratunkowej. By zapobiec aktom wandalizmu, wewnątrz znajduje się kamera do obserwacji, a na zewnątrz otoczeniu bacznie przyglądają się trzy kamery dając służbom pełne spektrum 360 stopni. Całość może być zasilana poprzez montowane na maszcie panele fotowoltaiczne lub podłączona bezpośrednio poprzez transformator niskonapięciowy do pobliskiego źródła zasilania, jakim może być na przykład latarnia uliczna. Skrzynia jest całkowicie energooszczędna. Twórcy szacują, że roczny koszt poboru mocy przez wynalazek przy obecnych cenach prądu wynosi około 21 zł. Dodatkowo po obu stronach skrzyni znajduje się kompletna i rzeczowa instrukcja udzielania pierwszej pomocy w języku polskim i angielskim.

 

Fot. 1  Przycisk uruchamiający Help Boxa ustawionego na molo w Sopocie

Założyciele HBS Polska mają w planach rozwój projektu. Wraz z Politechniką Wrocławską pracują nad wdrożeniem systemu, który sam mógłby identyfikować zagrożenie utonięcia, a jego zasada działania bazuje na detekcji podczerwieni. W momencie gdy osoba znajdzie się pod wodą przez dłuższy czas nieruchomo, a przy tym jego temperatura ciała zacznie spadać wówczas zostanie wysłany komunikat i włączą się syreny alarmowe.

 

 

Innowatorzy uzyskali już polski patent na wzór użytkowy (Nr Ru-71743) i pragną by takie skrzynie ratunkowe stanęły na terenie całego kraju w miejscach blisko akwenów. Są już po wielu rozmowach z samorządami, stowarzyszeniami i Miejskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji. Zależy im aby rozpropagować projekt akurat w tym, jesiennym okresie, gdyż akurat w tym czasie podejmowane są decyzje budżetowe na kolejne lata. Uruchomili również kampanię na portalu Facebook wycelowaną na obszary przy akwenach, jednak odzew z jakim się spotkali jest przygnębiający. Największym problemem jest to, że prawie wszystkie samorządy podchodzą do tematu bezpieczeństwa nad wodą po  macoszemu. Środki z budżetów jednostek samorządów terytorialnych skupione są wyłącznie pod kątem sezonu letniego, bo wyłącznie od czerwca do września jednostki służb ratunkowych sprawują pieczę nad akwenami, gdzie pozostałe 9 z 12 miesięcy pozostaje trwale bez opieki ratowników. Obecnie Fundacja Nad Brzegiem wraz z Help Box System, prowadzi rozmowy z kilkoma samorządami. Najbliższym realizacji kompleksowej jeszcze w 2022 roku, jest miasto Kołobrzeg, gdzie finalnie przy 5 zejściach na plaże mają stanąć skrzynie. Co ciekawe, HelpBox System zapewnia przy okazji planowany przez włodarzy miasta monitoring terenu plaż wzdłuż 12 kilometrowej linii brzegowej. Kolejnym miastem jest Sopot, gdzie na molo stoi już skrzynia pilotażowa, a z końcem roku, plaża południowa ma zostać zabezpieczona kolejną skrzynią. Fundacja i HBS startują także w konkursach projektów obywatelskich. Dzięki temu, z początkiem 2023 roku, wzdłuż linii brzegowej bulwarów wiślanych w Warszawie stanąć ma kolejnych 5 skrzyń. To jednak kropla w morzu potrzeb. W całej Polsce do końca 2023 twórcy projektu planują wyposażenie akwenów w 3000 skrzyń HBS. Najbardziej brakuje iskry, która sprawi, by urządzenia mogłyby być kompleksowo postawione w większej części akwenów.

 

Nie pozwólmy by tak świetny projekt „po cichu” utonął w morzu innych, na pozór ważniejszych potrzeb.

 

[1] https://www.ciekawestatystyki.pl/statystyki-utoniec

[2] https://www.centrumratownictwa.com/blog/jak-tonie-czlowiek-po-cichu

Autor: Michał Wiktorowicz