Z firmę Engineered Arts z Londynu po raz pierwszy spotkałem się na konferencji GITEX w Dubaju. Ich stoisko było wtedy tym, które cieszyło się największym zainteresowaniem. Humanoidalny robot o nazwie doktor Alfred i jego wyrzucane niczym z rękawa żarty stały się największą atrakcją jednych z największych na świecie targów technologicznych.
Gdy usłyszałem wtedy, że niebawem świat zobaczy ich kolejnego robota humanoidalnego wiedziałem, że będzie to coś dużego. I tak się właśnie stało. Udostępnione w listopadzie nagranie ich robota o nazwie AMECA obiegło świat w mgnieniu oka. Robot o twarzy, której mimika przekracza wszystkie granice precyzji wzbudził skrajne emocje – jednych przerażał innych fascynował. Bez wątpienia AMECA zdaje się robić jeszcze jeden krok, w kierunku tworzenia urządzeń do złudzenia przypominających człowieka. Gdy po raz pierwszy udostępniłem film z jej udziałem wiele ludzi pisało, że został podrobiony. Podnosili pod wątpliwość, czy technicznie możliwe jest zapewnienie takiej płynności ruchów urządzeniu. Gdy dowiedziałem się, że AMECA ma zostać po raz pierwszy pokazana publicznie na targach CES w Las Vegas obiecałem sobie, że musze ją zobaczyć. I mimo wielu ograniczeń pandemicznych tak się stało. Odwiedziłem Las Vegas.
AMECA jest dla mnie wielkim dziełem inżynierii. Jak mówią jej twórcy, jest platformą która łączy robotykę z sztuczną inteligencją pokazując moc dzisiejszej technologii. Fatycznie ją pokazuje. Płynność jej ruchów może nie jest na żywo tak oszałamiająca jak na wcześniejszych udostępnianych przez jej twórców filmach, ale i tak robi wrażenie.
Często zastanawiamy się, po co nam tworzenie robotów humanoidalnych. Jeśli mają zacząć stanowić w przyszłości konkurencję dla człowieka, trudno o gorszy przykład zastosowania technologii. Otóż roboty humanoidalne są jak sztuka teatralna. Są tylko formą, która mówi głośno o zastosowanej do ich stworzenia technice. Roboty humanoidalne to forma spektaklu, a nawet cyrku który przez zainteresowanie mas tym co kontrowersyjne, dociera do mas z trudną do przekazania treścią dotyczącą postępu technicznego. Na temat stworzenia robota AMECA rozmawiałem z jednym z jej twórców, Marcusem Holdem. Potwierdził, że celem jej stworzenia jest pokazanie ludzkości potencjału drzemiącego w technologii. Pokazują go.
Zapraszam do obejrzenia materiału video, w którym jako pierwszy Polak pokazuję taką twarz robota o nazwie AMECA.