Photo representing the subject of the blog
Dzisiaj ludzkość poddana zostanie testowi z obronności swojej planety!
26-09-2022
Reading time: 2 minutes

Najnowsze posty

Dzisiaj ludzkość poddana zostanie testowi z obronności swojej planety!

Oto nadszedł ten dzień! Sonda kosmiczna DART wysłana przez zespół NASA spróbuje zmienić trajektorię lotu asteroidy Dimorphos znajdującej się około 11 milionów kilometrów do Ziemi.

 

W 2021 roku zespół badaczy z NASA rozpoczął misję DART (ang. Double Asteroid Redirection Test), której celem jest przetestowanie technologii zapobiegającej kolizji z NEO (ang. near-Earth Object). Uściślając NEO to obiekty znajdujące się w obszarze o promieniu mniejszym niż 1,3 au (jednostki astronomicznej) od Ziemi. Obecnie szacuje się, że taki status posiada 29 801 obiektów (stan na wrzesień bieżącego roku)1 z tych które udało się wykryć. Jednym z nich jest, odkryta w 2003 roku, asteroida Dimorphos mierząca około 170 metrów średnicy oraz krążąca wokół swojej większej koleżanki Didymos (780 metrów średnicy)2, tworząc razem układ podwójny (fot. 1).

Fot. 1 Model układu podwójnego „65803 Didymos” asteroid Didymos i Dimorphos.3

Punkt kulminacyjny misji nastąpi 27 września o godzinie 01:14 czasu polskiego, kiedy to obiekt wielkości samochodu i masie około 570 kilogramów4, trafi asteroidę pędzącą z zawrotną prędkością ponad 23 000 km/h.5 W konsekwencji spowoduje to odchylenie jej orbity oraz skróci czas obiegu wokół Didymos o 10 minut. Całość z bezpiecznej odległości obserwować będzie jedyne narzędzie naukowe na pokładzie wystrzelonej sondy – kamera DRACO. Przeprowadzi ona obserwacje i nawigację impaktora kinetycznego uderzającego o powierzchnię Dimorphosa z prędkością prawie 7 kilometrów na sekundę (fot. 2), a następnie prześle dane na Ziemię które zapewnią ważne ograniczenia modelowania i interpretacji wyników kolizji.6

Fot. 2 Infografika przedstawiająca przebieg misji DART.7

Obecnie nie jesteśmy w stanie zapobiegać zagrożeniom w inny, bezpośredni sposób np. poprzez dokonywanie prób wysadzenia tak masywnych obiektów. Posiadamy technologie jedynie pozwalające nam nieznacznie wpływać na trajektorię asteroid. Dlatego by mieć szansę na uniknięcie zderzenia z nimi, musimy z bardzo dużym wyprzedzeniem wykrywać je i reagować. Wówczas tylko tak niewielka zmiana toru lotu asteroidy skumuluje się w czasie i ominie naszą planetę w bezpiecznej odległości.

Fot. 3 Wizualizacja uderzenia sondy DART o asteroidę Dimorphos.8

Kolejnym krokiem w badaniu skutków uderzenia będzie wysłanie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sondy badawczej w misji Hera. Ma ona za zadanie przekształcić eksperyment na wielką skalę w dobrze znaną, opanowaną i powtarzalną technikę obrony planetarnej. Planowany start misji przewidziano na październik 2024 roku.9

 

[1]. https://kopalniawiedzy.pl/DART-asteroida-Ziemia-obrona,35549

[2]. http://www.johnstonsarchive.net/astro/astmoons/am-65803.html

[3]. https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zbliza-sie-moment-zderzenia-dart-z-dimorphosem

[4]. https://www.newscientist.com/article/2298530-nasas-dart-mission-will-try-to-deflect-an-asteroid-by-flying-into-it/

[5]. https://kopalniawiedzy.pl/DART-asteroida-Ziemia-obrona,35549

[6]. https://civspace.jhuapl.edu/destinations/instruments/draco

[7]. https://dart.jhuapl.edu/Gallery/media/graphics/lg/DART-infographic_v4.jpg

[8]. https://www.esa.int/

[9]. https://www.esa.int/Space_Safety/Hera

Autor: Michał Wiktorowicz