Ostatnio opublikowane 

Ostatnio opublikowane

Ostatnio opublikowane

Ostatnio opublikowane

Rafał Biros – najmłodszy łowca komet

Rafał Biros: Niezwykła historia najmłodszego łowcy komet na świecie

Odkryj inspirującą historię Rafała Birosa, najmłodszego łowcy komet na świecie, z niewielkiego miasta Świdnica w Polsce. Jego pasja i determinacja przyczyniły się do rozwoju nauki astronomicznej i stanowią inspirację dla młodych naukowców.
31-05-2023
Sztuczna Inteligencja & Superbakterie

Sztuczna Inteligencja w walce z superbakteriami: Nowe nadzieje na horyzoncie

Jak sztuczna inteligencja przyczynia się do walki z superbakteriami? Odkryj rolę AI w odkryciu nowego antybiotyku, Abaucin, zdolnego pokonać śmiertelne superbakterie, takie jak Acinetobacter Baumannii.
30-05-2023
Przełom w technologii LED

Dr Szymon Zelewski i jego wkład w rozwój LED: rola hybrydowych perowskitów

Odkryj rewolucyjne badania dr Szymona Zelewskiego z WPPT, który uczestniczył w opracowaniu nowej generacji diod LED o zwiększonej jasności i wydajności, wykorzystując hybrydowy perowskit.
19-05-2023
Wizja Przyszłości Okulistyki

Oko w Oko z AI: Prof. Andrzej Grzybowski o Przyszłości Okulistyki

Rozmowa z Prof. Andrzejem Grzybowskim, wybitnym specjalistą w dziedzinie okulistyki, o zastosowaniu sztucznej inteligencji w diagnozowaniu retinopatii cukrzycowej, wyzwaniach i przyszłości medycyny okulistycznej.
28-04-2023
Lekkie Kruszywa Kompozytowe

Lekkie kruszywa kompozytowe: Innowacyjne rozwiązanie z odpadów dla przemysłu i budownictwa

Odkryj innowacyjne i ekologiczne lekkie kruszywa kompozytowe CLA i ultrakompozytowe UCLA, opracowane przez naukowców z Politechniki Częstochowskiej, które przyczyniają się do zmniejszenia ilości odpadów i wprowadzają rewolucję w przemyśle budowlanym.
25-04-2023
Rewolucja w Terapii Stawów: Bottle-Brush

Polska innowacja w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów: kopolimery typu "bottle-brush"

Odkryj polską innowację w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów! Dowiedz się więcej o rewolucyjnym podejściu naukowców z Politechniki Łódzkiej, wykorzystujących kopolimery typu "bottle-brush" w terapii stawów, by poprawić jakość życia pacjentów na całym świecie.
31-03-2023

Kategorie

Maciej Kawecki - twórca

Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.

Michał Wiktorowicz – twórca

bloger i odkrywca nieznanych talentów. Z pasją prowadzi blog "This is IT", gdzie z niebywałym zapałem prezentuje zdolnych polskich naukowców oraz innowacyjne technologie prosto z rodzimej ziemi. Choć nie jest pomysłodawcą tego bloga, to dzięki swojej pracy przyczynił się do jego rozkwitu, odkrywając, weryfikując i przedstawiając skomplikowane tematy w przystępnej formie. Jako absolwent Wojskowej Akademii Technicznej z tytułem magistra inżyniera mechatroniki, Michał posiada solidne podstawy do zrozumienia i docenienia osiągnięć naukowych. Swoją pasję do majsterkowania łączy z niegasnącą ciekawością świata, co pozwala mu docierać do najbardziej fascynujących odkryć.

Wyślij

Interesują Cię moje treści i chcesz być z nimi na bieżąco?

Jutro jest już dzisiaj! Zawsze bądź na czas.

Dołącz do społeczności tych, którzy chcą wiedzieć więcej i subskrybuj do newslettera

SUBSKRYBUJ

Lucjan Łągiewka - geniusz czy oszust?

Niezwykła historia wynalazcy bez formalnego wykształcenia naukowego - Lucjan Łągiewka

Odkryj historię Lucjana Łągiewki i jego wynalazek - zderzak Łągiewki. Mimo kontrowersji i krytyki ze strony niektórych naukowców, urządzenie faktycznie działa i może mieć szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej. Czy ciężka praca i determinacja mogą prowadzić do osiągnięcia ważnych odkryć?
11-03-2023
Kobiety na Czele Polskiej Nauki

Polskie kobiety w nauce: od badaczek kosmosu po pionierkę przeszczepu twarzy

Poznaj niezwykłe historie czterech wybitnych polskich naukowczyń - Profesor Bożena Czerny, Prof. dr hab. Magdalena Król, Dr Anna Łosiak i Profesor Maria Siemionow. Odkrycia i badania naukowe tych kobiet zmieniają nasze zrozumienie świata i przyczyniają się do postępu w dziedzinach takich jak astronomia, biologia nowotworów, geologia planetarna oraz transplantologia.
08-03-2023
Polak uczestniczy w odkryciu leku na nadciśnienie!

Polak przyczynił się do przełomowego odkrycia w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego!

Obiecujące wyniki badania na temat skuteczności leku aprocitentan w leczeniu opornego nadciśnienia tętniczego, przeprowadzonego przez polskiego badacza prof. Krzysztofa Narkiewicza i międzynarodowy zespół naukowców, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie The Lancet. Dowiedz się więcej o działaniu leku oraz nadziejach na nowe terapie.
07-03-2023
Polscy naukowcy na tropie leku na raka piersi

Naukowcy Politechniki Krakowskiej na tropie leku na złośliwego raka piersi

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej poszukują nowych związków chemicznych, które pomogą w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi, jednej z najbardziej złośliwych kobiecych chorób. Projekt ma na celu opracowanie celowanego leku, który będzie skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla pacjentów.
02-03-2023
Nowy wynalazek w terapii przeciwnowotworowej

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowy sposób na zwalczanie nowotworów!

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali nowy sposób na zwalczanie nowotworów poprzez modyfikację białek C2 i czynnika B związanych z układem dopełniacza. Zmodyfikowane białka podnoszą skuteczność immunoterapii stosowanej w leczeniu chłoniaków i białaczek B-limfocytarnych, co może przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia i ograniczenia skutków ubocznych.
28-02-2023
Polacy opracowali nowe związki przeciwnowotworowe!

Polacy opracowali nowe związki przeciwnowotworowe!

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Lublinie oraz z CBMiM PAN w Łodzi zaprojektował i zsyntetyzował dwa nowe związki przeciwnowotworowe o silnych właściwościach, które zostały przebadane pod kątem właściwości fizykochemicznych i biologicznych.
21-02-2023
Deep Learning dla Choroby Parkinsona

Młody naukowiec z WAT na tropie lepszej terapii choroby Parkinsona!

Artykuł opisuje badania naukowe, które wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak aplikacje mobilne i sztuczne sieci neuronowe, w celu poprawy diagnozowania i leczenia choroby Parkinsona.
18-02-2023

Najnowsze posty

O twórcy This is IT

This is IT

This is IT

This is IT

Maciej Kawecki

Twórca
Prezes Instytutu Lema. Prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie. Od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadający za sektor innowacji i wdrażanie do polskiego porządku prawnego RODO. W 2018 r. zajął 23. miejsce w rankingu 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce Dziennika Gazety Prawnej, w 2019 awansował w tym samym rankingu na 15. Pozycję. Autor cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz współprowadzący kanału technologicznego wraz z Filipem Chajzerem „W Głowie Się Nie Mieści”.