Polski Zespół Studentów Odkrywa Tajemnice Smarów w Mikrograwitacji: Projekt SLugG

Fot. Norbert Stefański/PG

Grupa ambitnych studentów z Politechniki Gdańskiej, wyróżniająca się na tle europejskiej społeczności naukowej, jest gotowa do zmierzenia się z jednym z najbardziej intrygujących problemów przemysłu kosmicznego. Zespół, jako jeden z pięciu w Europie i jedyny w Polsce, zakwalifikował się do prestiżowego programu PETRI, prowadzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). W ramach tego unikalnego programu, studenci będą badać, jak przyśpieszenie grawitacyjne i niskie ciśnienie wpływają na właściwości smarów używanych w kosmosie.

Ich projekt, znany jako SLugG - Solid Lubricants in µGravity from Gdańsk, ma na celu zrozumienie, jak przyśpieszenie grawitacyjne i niskie ciśnienie wpływają na właściwości smarów stosowanych w przemyśle kosmicznym. To pytanie jest nie tylko fascynujące, ale ma również kluczowe znaczenie dla przyszłości eksploracji kosmicznej, której sukces zależy od skuteczności i wytrzymałości stosowanych materiałów. Do tej pory mechanika tarcia w mikrograwitacji nie jest w pełni zrozumiała. Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców sugerują, że może ona wpływać na tarcie, jednak nikt nie był w stanie udowodnić tej tezy. Właśnie to jest celem projektu SLugG.

"Dotychczasowe badania przeprowadzone przez chińskich naukowców oraz porównania pracy mechanizmów w kosmosie z wynikami symulacji sugerują możliwy wpływ mikrograwitacji na tarcie. Nikt go jednak nigdy nie udowodnił. W naszych badaniach chcemy zastosować nowatorski tribometr wibracyjny, opracowany na Politechnice Gdańskiej przez dr. inż. Adama Dąbrowskiego podczas jego studiów doktoranckich." - wyjaśnia Szymon Krawczuk, lider projektu i student kierunku Engineering and Management of Space Systems.

Zespół z Gdańska planuje przeprowadzić swoje eksperymenty korzystając z wieży zrzutowej (drop tower) ZARM, która znajduje się przy Uniwersytecie w Bremie. Ta unikalna instalacja umożliwia przeprowadzenie eksperymentów w warunkach nieważkości, uzyskiwanej poprzez swobodny spadek z dużej wysokości, najczęściej w próżni. Do ich przeprowadzenia, zespół konstruuje specjalną komorę próżniową, w której zostaną zainstalowane trzy tribometry wibracyjne. Całość badań będzie kontrolowana za pomocą zaawansowanego oprogramowania, pozwalającego na gromadzenie i interpretację danych naukowych.

"Na potrzeby eksperymentu konstruujemy specjalną komorę próżniową. Zainstalujemy w niej zestaw 3 tribometrów wibracyjnych, a także: pojemnościowego i optycznego systemów pomiaru drgań beleczki, pompy próżniowej, elektroniki pozwalającej na akwizycję danych i sterowanie podsystemami eksperymentu oraz oprogramowania pozwalającego na kontrolę i zadaniowanie systemu oraz odbiór i interpretację danych naukowych." - wyjaśnia Szymon Krawczuk.

Projekt SLugG to znakomity przykład, jak młodzi naukowcy z Polski przyczyniają się do globalnych wysiłków związanych z badaniami kosmicznymi. Jest to kolejny krok w kierunku zrozumienia, jak działają mechanizmy w kosmosie i jak możemy je zoptymalizować, aby nasza podróż w głąb nieznanego była jeszcze bardziej efektywna i bezpieczna.

Zespół, składa się z siedmiu studentów z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej: Szymona Krawczuka, Julii Sulimy, Natalii Pęczek, Natalii Askierko, Ignacego Łubińskiego, Jakuba Gierowskiego i Daniela Cieślaka, a wspierani przez swoich opiekunów - dr hab. inż. Jacka Łubińskiego, prof. PG, dr inż. Adama Dąbrowskiego i dr hab. inż. Małgorzatę Szczerską, prof. PG .

Ich badania są finansowane przez Europejską Agencję Kosmiczną, z dodatkowym wsparciem ze środków Politechniki Gdańskiej. Współpraca z ESA w ramach programu PETRI jest nie tylko znaczącym osiągnięciem, ale również cennym doświadczeniem, które wzmocni ich umiejętności i wiedzę w dziedzinie badań kosmicznych.

Podczas trwania projektu, nacisk kładziony jest na regularną interakcję i kierowanie przez profesjonalnych inżynierów i naukowców, co z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju zespołu. Z sukcesem w programie PETRI, studenci z Politechniki Gdańskiej przyczyniają się do poszerzania granic naszej wiedzy o przestrzeni kosmicznej. Wiedza zdobyta dzięki tym badaniom może mieć długotrwałe skutki dla przemysłu kosmicznego, a potencjalne odkrycia mogą prowadzić do znacznych postępów w dziedzinie technologii kosmicznych. Wszyscy jesteśmy świadkami, jak młodzi naukowcy z Polski zmieniają oblicze badań kosmicznych, a ich praca ma szansę zasilić kolejną falę innowacji w eksploracji kosmosu.

Literatura:

Autor:  Michał Wiktorowicz