Wojciech Wojtuszko stworzył pierwszą na świecie koszulkę, która wskutek szczególnej struktury szwów prostuje nasz kręgosłup! Jego projekt wygląda jak zwykły t-shirt, ale nim nie jest! Jak wpadł na pomysł, jakim dolegliwościom pomaga, z ilu elementów składa się jego wynalazek i gdzie powstaje? O tym w poniższym tekście.
Ból pleców jest prawdopodobnie najbardziej wszechobecny i związane z tym dolegliwości dotyczą wszystkich ludzi niezależnie od kultury i regionu. Szacuje się, że pojawia się on co najmniej raz w roku u ponad 50% badanych, a w czasopismach medycznych możemy znaleźć mnóstwo artykułów dotyczących diagnozy i porad, ale jednak większość z nich nie spełnia standardów niezbędnych do metaanalizy lub porównania. Problem został zidentyfikowany jako, być może, główna przyczyna niepełnosprawności i absencji w miejscu pracy na całym świecie i jest o tyle poważny, że przejście ostrego bólu pleców w przewlekły cechuje się silnymi czynnikami psychospołecznymi. W związku z tym staje się to istotnym problemem zdrowia publicznego, a mimo wszystko możemy spotkać się z ogólnym brakiem zainteresowania przez rządy, nie tylko naszego kraju, ale i na całym świecie, i wynika on z faktu, że jest postrzegany jako objaw syndromiczny o niezliczonych przyczynach, niż jako specyficzna jednostka chorobowa.1
Również nasze nawyki przystosowują się do zmian jakich doświadczamy w związku z postępem technologicznym. Coraz więcej czasu poświęcamy na patrzenie się w monitor komputera, najczęściej w pozycji siedzącej i zazwyczaj jest to jedna, ta sama postawa. Długotrwałe siedzenie w pozycji zgarbionej, to nie tylko męka dla naszego kręgosłupa i odczuwanie bólu w okolicach łopatek i szyi, ale również ściskanie narządów wewnętrznych i niedotlenienie naszych komórek i mózgu, co powoduje, że nasza ochota na aktywność fizyczną mocno spada.2 A przecież to ona odpowiada za dobre samopoczucie i prowadzi do wzmocnienia mięśni i mniejszego odczuwania bólu pleców.
Bóle pleców, czy niższa sprawność organizmu to nie jedyne konsekwencje garbienia się. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o aspekcie mentalnym. Osoby wyprostowane myślą inaczej niż zgarbione i używają innych słów. Są bardziej pewne siebie, myślą optymistyczniej, mają lepszy nastrój. 3
Z podobnym problemem borykał się również twórca projektu eplecy.pl, Wojciech Wojtuszko, któremu już od czasów dzieciństwa towarzyszyła zgarbiona postawa spowodowana siedzeniem przed komputerem i nocnym czytaniem w łóżku. Dopiero w czasach studenckich zaczął dostrzegać problem nie tylko u siebie, ale także wśród rodziny i znajomych, dlatego postanowił temu przeciwdziałać. Efektem było stworzenie koszulki korekcyjnej, która innowacyjna jest pod względem kroju i użytych materiałów. Jak zapewnia twórca, to pierwsze takie rozwiązanie, które jest uszyte m.in. z wysokiej jakości bawełny, przez co wygląda jak zwyczajny t-shirt, a przy tym daje świetne efekty. Całość składa się aż z 15 części połączonych w taki sposób, że motywuje ona do prostowania się i jednocześnie wzmacnia mięśnie. Dla porównania zwykły t-shirt składa się zazwyczaj z 4-5 części. Całość produkowana jest w polskich szwalniach, w okolicach Bielska Białej.
Pierwsze prototypy powstały ponad 4 lata temu i zostały wielokrotnie przebadane przez różnych fizjoterapeutów m.in. Kamilę Tittor, Jana Hankusa i Dorotę Białkowską. Finalna wersja wynalazku, jest w sprzedaży od dwóch lat, jest zgłoszona do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), uzyskała certyfikat deklarację zgodności CE oraz dwa patenty o numerach 72693 i 72692.
Koszulka znakomicie spisuje się pomagając wypracować nawyk dbania o postawę. Sama nie koryguje jej, a sprawia, że garbienie jest niekomfortowe dzięki czemu chcemy się wyprostować. Nie jest jednak dla wszystkich, przy skrzywieniu bocznym kręgosłupa, skoliozie, nie powinno się jej stosować, za to bardzo dobrze sprawuje się przy pogłębionej kifozie piersiowej czyli tzw. okrągłych plecach, odstających łopatkach oraz wklęsłej klatce piersiowej, tzw. kurzej lub szewskiej.
Twórcy koszulki mają w planach rozwój swojego projektu i skupiają się na stworzeniu wersji dla dzieci. Jednak tutaj czeka na nich spore wyzwanie, gdyż muszą dostosować koszulkę do ciała, które dość szybko rośnie. Na ten moment startup eplecy.pl operuje tylko na rynku polskim, jednak w planach jest rozszerzenie swojej działalności na cały świat. Za priorytet obrali sobie pomoc innym, dlatego zdecydowanie warto obserwować ich działania.
Fot. Wojciech Wojtuszko
[1] George E. Ehrlich, The Journal of Rheumatology Supplement „Back pain”, August 2003
Autor: Michał Wiktorowicz