Przeprowadzono właśnie pierwszy w Polsce zabieg usunięcia szyjki macicy dwoma robotami Da Vinci zachowując płodność pacjentkom!
W dniu 11 marca Szpital na Klinach w Krakowie przeprowadził pierwszy w historii Polaki zabieg radykalnej trachelektomii a więc chirurgicznego usunięcia szyjki macicy pacjentom z zdiagnozowanym rakiem szyjki macicy z wykorzystaniem dwóch robotów Da Vinci. Zabieg wymagał ogromnej precyzji!
Wczoraj w godzinach porannych otrzymałem maila od Joanny Szyman, prezeski zarządu Neo Hospital, spółki prowadzącej Szpital na Klinach w Krakowie. O szpitalu zrobiło się głośno, gdy po tym jak zaledwie kilka lat temu został założony przez cztery kobiety, 10 listopada 2021 r. w Barcelonie, podczas 44. Światowego Kongresu Szpitali, wręczono mu jako pierwszemu polskiemu szpitalowi nagrodę dla najlepszych na świecie szpitali. 98 % operacji w nim przeprowadza się dzisiaj z wykorzystaniem nowych technologii w tym robotyki. Mail który otrzymałem zaczynał się od zdania „w piątek nasz zespól ginekologiczny dokonał niemożliwego stając do walki o życie i zdrowie 6 pacjentek onkologicznych z Polski i z Ukrainy. Operacje zostały wykonane w 12 godzin. Wszystkie Panie czują się dobrze i niebawem opuszczą szpital. Zabiegi z zakresu ginekologii onkologicznej po raz pierwszy w Polsce wykonaliśmy z wykorzystaniem dwóch robotów da Vinci”.
Zabieg o którym pisze Pani Joanna to radykalna trachelektomia a więc chirurgiczne usunięcie szyjki macicy. Trachelektomia z laparoskopową limfadenektomią w leczeniu chirurgicznym kobiet z rakiem szyjki macicy pozwala na zachowanie przez pacjentki płodności. Zabiegi trachelektomii są wykonywane u chorych z inwazyjnym rakiem szyjki macicy o średnicy guza ≤2 cm. Zabieg radykalnej trachelektomii jest w pewnym sensie przykładem heroizmu lekarza onkologa, którego zadanie polega na usunięciu nowotworu szyjki macicy, ale który jednocześnie chce zaspokoić oczekiwanie i nadzieje młodej pacjentki w zakresie utrzymania szansy na płodność i urodzenie w przyszłości dziecka. Zabieg trachelektomii z wykorzystaniem robota da Vinci jest bardzo złożony pod względem „technicznym”, polega na usunięciu szyjki macicy, obustronnych przymacicz oraz mankietu pochwy z marginesem zdrowych tkanek z pozostawieniem trzonu macicy. W trakcie operacji usuwane są również obustronne węzły chłonne biodrowo-zasłonowe, ale przydatki, czyli jajniki i jajowody zostają oszczędzone. Po amputacji szyjki macicy, dotkniętej nowotworem, trzon macicy jest zszywany z pochwą. W przyszłości w jamie macicy może rozwinąć się upragniona przez pacjentkę ciąża.
Zespoły ginekologiczne po raz pierwszy w Polsce operowały w wykorzystaniem dwóch robotów da Vinci. Możliwość wykorzystania dwóch robotów da Vinci, wpływa na efektywność pracy zespołu, dlatego zespół mógł wykonać, aż 6 zabiegów w ciągu 12 godzin. Zespół przygotowywał się do tego wydarzenia od kilku miesięcy. Lekarze ginekolodzy i ginekolodzy onkolodzy wchodzący w skład zespołu operacyjnego to: Prof. Radovan Pilka, Dr n. med. Maciej Olszewski, Dr n. med. Magdalena Bizoń oraz Dr n. med. Krzysztof Mawilchanów. Każdy zespół na bloku operacyjnym liczył 6 osób. Poza lekarzem operatorem w jego skład wchodził też lekarz asystujący, 2 pielęgniarki operacyjne, anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Był to też dodatkowo inżynier robotyk
Gdy za naszą wschodnią granicą trwa walka o życie milionów ludzi, takie informacje zdają się blaknąć i zanikać w zalewie bieżących informacji. Nie wolno nam jednak zapominać o tym, że w cieniu wojny, w Polsce ciągle trwa walka z największym zabójcą XXI wieku, jakim są nowotwory i coraz częściej do walki tej wykorzystywana jest właśnie technologia.